Kırşehir Belediyesi çağrı merkezi hizmete girdi - Son Dakika

Kırşehir Belediyesi çağrı merkezi hizmete girdi

23.02.2021 15:47
Kırşehir Belediyesi çağrı merkezi hizmete girdi, System.String[]

Kırşehir Belediyesi, vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla çağrı merkezi açtı.

Kırşehir Belediyesi, vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla çağrı merkezi açtı.

Belediyeden yapılan açıklamada, "ALO 153 Çağrı Merkezi" adıyla kurulan birimin belediye binasında hizmete girdiği belirtildi.

Hizmet kalitesinin artırılması, taleplere anında çözüm üretilerek geri dönüş sağlanabilmesi için çağrı merkezinin planlandığı ifade edilen açıklamada, birimin 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vereceği aktarıldı.

Açıklamada, "Taleplerin yerine getirilip getirilmediğinin takip edildiği Çağrı Merkezi ile vatandaşlarımıza ivedi bir şekilde daha iyi ve kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor. Vatandaşlarımız aynı zamanda Halkın Masası'na şahsen taleplerini ileteceği gibi, 153 Çağrı Merkezi, 0552 450 40 40 numaralı WhatsApp hattından ve e-mail yoluyla taleplerini iletebilecekler." denildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kırşehir Belediyesi çağrı merkezi hizmete girdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Akar: İlk bilgilere göre helikopter kazası olumsuz hava şartları nedeniyle oldu Antalyaspor maçında sakatlanan Mesut Özil'in 1 ay sahalardan uzak kalması bekleniyor Yüreğimizi yakan helikopter kazasında şehitlerimizin kimlikleri belli oldu Selçuk Bayraktar, 2010'da tanıştığı şehit Korgeneral Erbaş'ı anlattı: SİHA sistemlerinin gelişimine büyük katkı sağladı Tatvan'da düşen helikopterde yaralı askerleri kurtaran köylü o anlarını anlattı: Karları ellerimle kazıp bir asker çıkardım Eşini ve kızını kaynar suyla haşlayan kocanın 'kazara oldu' savunmasına hakimden tepki Eczacının gösterdiği veresiye defterini gören Akşener şaşıp kaldı: Meğer bir şey bilmiyormuşuz Zehirli denizanasının soktuğu 17 yaşındaki genç yaşam mücadelesini kaybetti