Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı - Son Dakika

Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı

14.12.2019 12:04

Soğuk havaların kendini hissettirdiği mevsimlerde Denizlililer altarnatif tıp olarak nitelendirilen aktarların yolunu tutmaya başladı.

Havaların soğumasıyla birlikte Denizlili vatandaşlar gereksiz ilaç kullanımından ziyade aktarı tercih etmeye başladı. İlginin yoğun olduğu aktarlarda a dan z ye her çeşit doğal bitki özleri, kurutulmuş bitkiler, bitki yağları, baharatlar ve doğal el yapımı sabunlar bulunuyor. Kimi zaman destekleyici kimi zaman da tedavi amaçlı kullanılan aktardaki ürünlere halkın ilgisi her geçen gün artıyor.

"AKTARA GİTTİĞİNİZ ZAMAN HER KARIŞIMI ALMAYIN"

Müşterilerin kulaktan dolma bilgilerle aktara gelip karışım yapmalarının kimi zaman tehlikeli olabileceğini belirten yıllardır aktarlık mesleğini icra eden Ali Beyazıt, "Aktara gittikleri zaman her karışımı almasınlar, örneğin hibiskus yanına ada çayı koyuyorlar biri acı biri ekşi ikisi karıştığı zaman fayda vermemeye başlıyor. Karışımları bilinçli kişilerden gelip yaptırsınlar. Mesela bir karışımımız var içinde zencefil, kuşburnu, elduran çayı ve hibiskus var bu bağışıklık sistemini güçlendiriyor" dedi.

"PROPOLİS BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR"

Çocuklar için propolisin çok faydalı olduğunu belirten Beyazıt, "Özellikle küçük çocuklar için propolis çok daha faydalıdır. Propolisin sıvısını veriyoruz. Bunu suya 6-7 damla damlatıyorlar onu içiyorlar, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve buna ek kemik gelişimini de sağlıyor" diye konuştu.

"İNSANLAR ARTIK BİLİNÇLENDİ AKTARLARA RAĞBET BAYA ARTTI"

Aktar piyasasının iyi yönde gelişme gösterdiğini belirten Ali Beyazıt, "İnsanlar artık bilinçlendi. Özellikle televizyonda bu konuların bilgilerinin verilmesi ile bize rağbet baya arttı. Bu konuda en çok sattığımız ürünlerden bir tanesi de zencefil" diye konuştu.

Aktardan genel olarak ıhlamur, ada çayı, kış çayı, ve kuru üzüm aldığını belirten Halime Katık ise "Çocuklar için iyi oluyor kışın bu çayları içirmek. Ufakken içirmek daha iyi oluyor büyüyünce içmiyorlar küçükken alıştırmak gerekiyor. Aktardan almamın sebebi daha taze daha güvenilir olduğu için tercih ediyoruz" şeklinde konuştu.

Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı
Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı
Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kışın kendini hissettirmesiyle vatandaşlar aktarlara koşmaya başladı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de Rıza Bey sitesi enkazından 30 saat sonra yaralı olarak bir kişi çıkarıldı Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü UMKE personeli Eda, enkaz altındaki İnci Okan'a davranışlarıyla gönüllere taht kurdu Güney Kore'de grip aşısı tedirginliği! Aşı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 85'e yükseldi Meteoroloji'den 14 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti