Kışlanın Çevresinde Hayat Normale Dönüyor - Son Dakika

Kışlanın Çevresinde Hayat Normale Dönüyor

07.09.2012 11:42
Kışlanın Çevresinde Hayat Normale Dönüyor, System.String[]

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit düştüğü patlamanın ardından, ikinci günde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nın yakınlarındaki yerleşim yerlerinde hayat normale dönüyor.

Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit düştüğü patlamanın ardından, ikinci günde Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nın hemen yakınlarındaki yerleşim yerlerinde hayat normale dönüyor. Köylüler, hasar tespit çalışmasını beklemeden, binalarını onarmaya başladı. Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü ekipleri de askeri mühimmat deposundaki patlamanın ardından dağıttığı el ilanları ile vatandaşları patlayıcı maddelere karşı uyarıyor.

Türkiye'yi sarsan patlama, Afyonkarahisar'da önceki akşam saat 21.15 sıralarında Ataköy Mahallesi'ndeki 500'üncü İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki iglo tipi (üstü toprakla örtülü) mühimmat deposunda meydana geldi. 2 Nolu depoda el bombalarının tasnifi ve sayımı yapılırken meydana gelen patlamada 2 astsubay, 2 uzman çavuş, 21 erbaş ve er olmak üzere 25 asker şehit oldu, 4'ü asker 8 kişi de yaralandı. Patlamanın şiddetiyle bölgedeki yerleşim yerlerine el bombaları, havan ve top mermileriyle roketlein bulunduğu çok sayıda mühimmat saçıldı.

Kocatepe sırtlarına kurulu kışlanın hemen eteklerinde yer alan, merkeze bağlı 3 bin 500 nüfuslu Ataköy Mahallesi sakinleri, patlamayla birlikte fırlayan kayaların çökerttiği çatılarını onarmaya başladı. Afyonkarahisar Valiliği, patlamadan etkilenen Ataköy Mahallesi ve hemen yakındaki Kışlacık Köyü'nde henüz hasar tespit çalışmasını başlatmadı.

SÜREKİ ANONS YAPILIYOR

Ataköy'de vatandaşlar muhtarlığın hoparlörlerinden sürekli olarak patlamamış mühimmat konusunda dikkatli olmaları için uyarılırken, hasar tespit çalışmalarının da en kısa sürede başlayacağı ilan edildi.

Olayın meydana geldiği çarşamba gecesi evlerini terk eden ve yakın çevredeki komşularında misafir olan vatandaşların da evlerine geri dönüşü başladı.

Kışlanın yakınlarındaki yerleşim yerlerinde ve Afyonkarahisar kent merkezinde de halk, patlamamış mühimmat konusunda broşürlerle uyarılıyor. Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, halkın yoğun bulunduğu cami ve kahvelere astıkları 'Lütfen Dikkat' başlıklı broşürde üç tip el bombasının fotoğrafı yer alıyor. Bu tip el bombalarından biriyle karşılaşan vatandaşın kesinlikle dokunmaması gerektiğinin belirtildiği uyarı broşüründe, vatandaşın yapması gerekenler şöyle sıralanıyor:

"Kesinlikle hareket ettirmeyin. Hemen oradan uzaklaşın ve kimseyi yaklaştırmayın. Derhal 155 polis imdat hattını arayarak karşılaştığınız cisimle ilgili ihbarda bulunun."

Broşür dağıtan polis, özellikle anne babaların çocukları patlayıcı maddelere karşı uyarmasını istiyor.

MİĞFER VE ÇELİK YELEKLİ ARAMA

Bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in ziyaret ettiği Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda patlamanın meydana geldiği mühimmat deposunun çevresirde de askerler tarafından patlamamış mühimmat araması yapıldı.

Aramada çelik yelek ve miğferli askerler görevlendirildi. - Afyon

Kışlanın Çevresinde Hayat Normale Dönüyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kışlanın Çevresinde Hayat Normale Dönüyor - Son Dakika


Son Dakika

Borussia Dortmund, derbide Schalke 04'ü 3-0 mağlup etti Maltepe sahilinde bir gemide yangın çıktı Son Dakika: Galatasaray, deplasmanda Erzurumspor'u 2-1 mağlup etti Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Geçtiğimiz günlerde evinde yangın çıkan Eser Yenenler, şimdi de koronavirüse yakalandı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama