Kıymasından at eti çıkan kasabın savunması: Özbeklerin getirdiği eti çektik - Son Dakika

Kıymasından at eti çıkan kasabın savunması: Özbeklerin getirdiği eti çektik

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın önceki gün ifşa ettiği işletmeler arasında İstanbul Fatih'teki Lalegül Kasabı da yer alıyordu. Kıymasında at eti tespit edilen işletme sahipleri bakanlık yetkililerin denetlemesinden önce Özbeklerin kıyma çekmek için at eti getirdiklerini burada bir karışma olduğunu belirtti.

İstanbul Fatih'teki Lalegül Kasabı önceki gün Tarım ve Orman Bakanlığı'nın taklit ve tağşişli ürünler satan işletmeler arasında yer aldı. Kıymasında at eti tespit edilen firma yetkilileri kendilerini ise şu sözlerle savundu "Özbeklerin getirdiği eti kıyma çektik, at eti getirmişler".

Milliyet'ten Cihat Aslan İstanbul'da at eti çıkan iki işletmeye görüşüp yaptığı görüşmeyi şu satırlarla aktardı: Tarım ve Orman Bakanlığı'nın önceki gün kamuoyuna duyurduğu taklit ve tağşişli ürünler listesinde etlerinde at eti çıkan iki işletme İstanbul'da bulunuyor. Bakanlığın listeyi açıklamasının ardından Fatih ve Sarıyer'deki o iki işletmeyi gezdik.

"DENETİMDEN ÖNCE ÖZBEKLER AT GETİRDİ"

İşletmelerden biri Fatih Balat'taki Lalegül Kasabı. Mart ayında işletmedeki fermente sucuktan alınan numunede at eti tespit edilince, kasaba 28 bin TL para ceza kesildi. Çevre sakinleri kasapla ilgili ilk kez böyle bir şeyle karşılaştıklarını belirtirken, işletme sahipleri ise at etinin Özbeklerin kıyma yapılması için getirdiği etten bulaştığını iddia ederek şöyle dedi "Yetkililer iki haftada bir buraya numune almaya gelir. Denetimden önce bir Özbek, 5-6 kilo et getirdi. Bir kısmını kıyma, bir kısmını da sucuk yaptırmak istedi. Etin kemikli halinden kuzu, dana veya yabancı bir et mi anlıyoruz. Ama o et kemiksiz olduğu için anlayamadık. O gün de yetkililer o sucuktan da numune aldılar. Etin bize ait olmadığını söylememize rağmen 'Biz numunemizi alalım' dediler. O at etleri bize ait değildi. O günden beridir dışarıdan getirilen hiçbir eti kıyma çekmiyoruz. Özbek de kayıplara karıştı, bulamadık.

"SEBZEDEN DE KASAPTAN DA BULAŞMIŞ OLABİLİR"

At eti çıkan diğer işletme ise Sarıyer'deki Paşalı Kebap. Ocak ayında yapılan denetimde işletmedeki çiğ kanatlı dönerden alınan numunede at eti çıktı. İşletmenin sahipleri kendilerini şöyle savundu "İşletmemizden yılın başında iki tane örnek alındı. Biri temiz çıktı, diğerinde ise at eti çıktı. Tavukta at etinin olması mümkün değil. Tarım Bakanlığı laboratuvar incelemesinde de 'Belli bir parça at eti çıktı' denilmiyor. Sürtünme olduğu belirtiliyor. Bu sebzeden de, kasaptan da, bıçaktan da, tahtadan da bulaşmış olabilir. Tahlil sonuçlarına itiraz ettik. Bakanlık ile mahkemelik olduk. 28 bin TL'lik cezayı da daha ödemedik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı."

Kıymasından at eti çıkan kasabın savunması: Özbeklerin getirdiği eti çektik

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 09:26

Son Dakika Ekonomi Kıymasından at eti çıkan kasabın savunması: Özbeklerin getirdiği eti çektik - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (29)
  • Kadir okur: Hemen iftira atmayın Allah muhafaza etsin kesin bildiğin zaman söyle eğer bilmeden iftira atarsan Allahu Teala ayet-i kerimede tereyağı ateşte nasıl eriyorsa cehennemde iftira atan kolumu aynı öyle elite canım buyuruyor Rabb'im bilmeden bir şey konuşmaktan Allah muhafaza eylesin kardeşlerim Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • EMEKÇİ: ismai ağa.ali oğlu,konuk oğlu,nakıp oğlu,tecir oğlu,türk oğlu,mahmut oğlu,vakkas oğlu,biberci oğlu,laz oğlu,gürcü oğlu, İSİMLERİNİN SONUNDA OĞLU VAR İSE TÜRKİYE DE MARKA OLMUŞLARDIR.İŞLETME SAHİBİ OLMUŞLARDIR.BU KADAR OĞUL NEREDEN GELMİŞTİR,CUMHURİYETTEN ÖNCEKİ SOYADLARI NEYDİDE KAMUFLE OLMAK İÇİN BUNA GEREK DUYMUŞLARDIR. Cevap Yaz 10 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan "Abdullah Gül aday gösterilecek mi?" sorusuna yanıt: Bizim şu anda bir adayımız yok Gelmeyen öğrencileri geliyor gibi gösteren okul sahibi, devleti 1 milyon lira dolandırdı Yunanistan ne yapmaya çalışıyor? Türkiye ile masaya oturan "Komşu" AB'ye yaptırım çağrısı yaptı Sharon Stone, öpüştüğü aktörler içinde en iyisi olarak Robert de Niro'yu ilk sıraya koydu Taksim'de genç kadını takip ederek taciz eden şüpheli hakkında 13 yıla kadar hapis istendi Bill Gates, koronavirüs salgınının 2022'de sona erebileceğini söyledi TRT, maaş tartışmalarına son noktayı koydu: Ersin Düzen'e aylık 27.500 TL ödüyoruz Yakışıklı oyuncu Onur Seyit Yaran, arkadaşının silahlı saldırısına uğradı