Kızılay Başkanı: Van'da Mevlana Evleri ve Çadırlar Konusunda Başarılı Olamadık - Son Dakika

Kızılay Başkanı: Van'da Mevlana Evleri ve Çadırlar Konusunda Başarılı Olamadık

03.01.2012 14:26
Kızılay Başkanı: Van'da Mevlana Evleri ve Çadırlar Konusunda Başarılı Olamadık, System.String[]

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Van depremi sırasında iyi bir sınav verdiklerini, ancak Mevlana evleri ve çadırlar konusunda başarılı olamadıklarını söyledi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Van depremi sırasında iyi bir sınav verdiklerini, ancak Mevlana evleri ve çadırlar konusunda başarılı olamadıklarını söyledi. Türkiye'nin çok çeşitli iklimleri bünyesinde barındırdığını belirten Akar, bölgelerin iklim özelliklerine uygun olarak çadır cinslerinin seçilmesi gerektiğini kaydetti.

Türk Kızılayı Derneği, Ankara Pursaklar'da 'Şube Afet Çalıştayı' düzenledi. Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türk Kızılayı Derneği Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Van depremi sonrasında bölgede başarılı bir sınav verdiklerini söyledi. 2000 adet TIR'la bölgeye müdahale ettiklerini hatırlatan Akar, buna rağmen bazı kamu kuruluşlarında çalışan insanlar tarafından Kızılay hakkında ileri geri konuşulduğunu, spekülasyonlar yapıdığını ifade etti. Kızılay olarak afetin üzerinden saatler geçmeden orada olduklarını kaydeden Akar, kendilerinin de hatalarının olduğunu kaydetti. Akar, Mevlana evleri konusunda yeterince Ar-Ge çalışması yapılmadan, yeterince inceleme yapılmadan, 5 dakikada alınan kararlarla bunları afet bölgesine sevk ettiklerini belirtti. Bu evlerin -22 dereceye dayanıksız olduğunu belirten Akar, evlerin hem içeriden hem de dışarıdan buz tuttuğunu sonradan öğrendiklerini kaydetti. İkinci hatalarının Kızılay depolarında bulunan beyaz çadırların renklerinden dolayı yazlık çadır olarak değerlendirildiğini belirten Akar, bunların yerine, Muş ve Van depolarında 5000 tane Sibirya tipi çadırın bulunmasının daha iyi olabileceğini kaydetti. Diğer bir hatalarının da çadırlara soba kurulamaması olduğunu aktaran Akar, Van depremi sonrasında Türk Kızılayı olarak birçok ders çıkardıklarını kaydetti. Türkiye'nin çok çeşitli iklimleri bünyesinde barındırdığını belirten Akar, bölgelerin iklim özelliklerine uygun olarak çadır cinslerinin seçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Kızılay Başkanı: Van'da Mevlana Evleri ve Çadırlar Konusunda Başarılı Olamadık - Son Dakika


Son Dakika

Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu Beşiktaş, Yukatel Denizlispor'u deplasmanda 3-2 yendi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ersin Tatar arasında dikkat çeken diyalog: Kapalı Maraş'ta piknik yapalım Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu