Kızına Kürtçe Kreş Açıyor! - Son Dakika

Kızına Kürtçe Kreş Açıyor!

12.09.2012 14:44
Kızına Kürtçe Kreş Açıyor!

"Çocuklarım benimle Kürtçe konuşmuyor" diyen Osman Baydemir ilk Kürtçe kreşi açmaya hazırlanıyor.

"Çocuklarım benimle Kürtçe konuşmuyor" diyerek bir süre önce sitemde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, ilk Kürtçe kreşi açıyor. 03-06 yaş arası 35 çocuğun eğitim göreceği kreşte Baydemir'in 5,5 aylık kızı Ranya da Kürtçe öğrenecek.

Habertürk'ün haberine göre; BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, anadilde eğitimin ilk adımı olarak Türkiye'nin ilk Kürtçe çocuk kreşini açıyor. Merkez Kayapınar ilçesinde eylül ayı içerisinde açılması planlan kreşte ilk etapta 03-06 yaş arası 35 çocuk kabul edilecek. Eğitimin tamamen Kürtçe olacağı kreşe Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 5,5 yaşındaki kızı Ranya'da iki kere ikiyi Kürtçe öğrenecek.

"ÇOCUKLARIM BENİMLE KONUŞMUYOR" DEMİŞTİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Reyhan Yalçındağ ile evli olan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in 7 yaşında Mir Zanyar ile 5,5 yaşında Rayna isimli 2 çocuğu bulunuyor.

Baydemir, bir süre önce iki çocuğuyla Kürtçe konuşmasına rağmen kendisine Türkçe cevap verildiğini ifade ederek şunları söylemişti: "İki çocuğum kreşe başladıktan sonra benimle tek kelime Kürtçe konuşmuyorlar. Ben Kürtçe soruyorum, onlar Türkçe yanıt veriyor. Onlar Türkçe soruyor, ben Kürtçe yanıtlıyorum. Bu bir zulümdür. Çocuklarım yarın okulda 'Türk'üm, doğruyum, çalışkanım' diyecekler. 20 yılımı bu davaya vereceğim ama çocuğuma kendi dilimi veremiyorum, bu zulümdür. Asimilasyonun önüne geçmek için Kürtçe kreşler açılmalıdır" demişti.

Kızına Kürtçe Kreş Açıyor!
Kızına Kürtçe Kreş Açıyor!

YORUMLAR
500
Ünlü anketçiden gündem olan sözler: Türkiye'yi alma gücün varsa İstanbul'u verirsin, seçildikten 3 gün sonra kayyum atarsın Ünlü anketçiden gündem olan sözler: Türkiye'yi alma gücün varsa İstanbul'u verirsin, seçildikten 3 gün sonra kayyum atarsın Türk mutfağı, New York'ta Türkevi'nde tanıtıldı Türk mutfağı, New York'ta Türkevi'nde tanıtıldı Türkiye'deki Taliban karşıtı zirve neyin işaretçisi olabilir? Türkiye'deki Taliban karşıtı zirve neyin işaretçisi olabilir?
Kaynak: Diğer

Son Dakika Güncel Kızına Kürtçe Kreş Açıyor! - Son Dakika


Advertisement