KKTC Başbakanı Küçük Basını Su Projesiyle İlgili Bilgilendirdi - Son Dakika

KKTC Başbakanı Küçük Basını Su Projesiyle İlgili Bilgilendirdi

12.01.2012 11:48
KKTC Başbakanı Küçük Basını Su Projesiyle İlgili Bilgilendirdi, System.String[]

Lefkoşa Merit Otel'de yer alan ve bazı bakanların da katıldığı basın toplantısında, YDÜ Rektör Yardımcısı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Koordinatörü Prof.Dr.Hüseyin Gökçekuş da teknik bir sunum gerçekleştirdi.

Lefkoşa Merit Otel'de yer alan ve bazı bakanların da katıldığı basın toplantısında, YDÜ Rektör Yardımcısı Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş da teknik bir sunum gerçekleştirdi.

KKTC Başbakan İrsen Küçük, ülkenin yağış ortalamalarının düşük olduğu ve zaman zaman kuraklıkla karşı karşıya kalındığını dolayısıyla mevcut kıt kaynakların artırılması konusunda yıllardır arayış içinde olunduğunu anımsatarak başladığı konuşmasında, geçmiş yıllarda yapılan bazı çalışmaları hatırlattı.

Güzelyurt'ta derivasyon projesi gibi birçok su projeleri geliştirdiklerini, gölet inşaatı yönünde girişimleri olduğunu, yeni göletler yanında mevcutların bakımlarının yapıldığını ve yeni sulama sistemleri geliştirdiklerini anlatan Küçük, tuzlanmaya karşı da mücadele edildiğini kaydetti.

Suyun önemini vurgulayan Başbakan Küçük, kendisi için suyun ayrıca özel bir önemi olduğunu ve bu konunun kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Başbakan İrsen Küçük, bu konudaki çalışmaların Tarım Bakanlığı ve ilgili teknik personel yanında üniversitelerin de katkıları ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile Türkiye Devlet Su İşleri teknik ekipleriyle işbirliği içinde yürütüldüğünü belirtti.

Küçük, 'Anamur Dragon Çayı'ndan getirilecek suyla ülkemize yeni bir hayat vermek uğraşı içerisindeyiz' dedi ve bu hayalin gerçeğe dönüşme aşamasında olduğunu, KKTC'nin su sorununun tarihe karışacağını söyledi.

'MUSLUKLARDAN AKAN SU KALİTESİZ"

'Bugün musluklarımızdan akan su kalitesiz bir sudur. Kullanım suyu olarak veriliyor. İçme suyu olarak kullanılması mümkün değil' diyen Küçük, Türkiye'den gelecek yılda 75 milyon tonluk suyun yarısının içme-kullanma suyu, diğer yarısının ise sulu tarımda kullanılacağını kaydetti ve bu suyun tüm yerleşim birimlerine götürülmesi için teknik çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

İçme ve kullanımdan arta kalacak suyun tarımda kullanılacağını ve böylelikle mevcut sulu ziraat alanlarının yarısı kadar daha bir alanın sulanma imkanı doğacağını anlatan Küçük, bu sulamanın çok daha kaliteli bir suyla yapılacak olmasının da ayrı bir önem taşıdığını vurguladı.

Su projesinin 450 milyon dolarlık büyük bir proje olduğuna dikkat çeken Küçük, temeli 7 Mart 2011'de Türkiye'de atılan projenin, planlanandan 1 yıl önce 7 Mart 2014'te tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

Başbakan Küçük, Anamur'da kara boyunca yaklaşık 30 kilometrelik alanda boru döşemelerinin devam edeceği, 80 kilometrelik deniz geçişinde de gerekli hatların oluşturulmasıyla su taşınmasının gerçekleştirilmiş olacağını anlattı.

Küçük, Geçitköy Göleti'nin de 26.5 milyon metreküplük depolama alanı oluşturacak baraj inşası için ihale çalışmalarının sonuçlandırılmak üzere olduğunu kaydetti.

EKONOMİYE VE BARIŞA KATKISI ?

Başbakan Küçük, böyle bir suyun gerek KKTC ekonomisinin gelişmesi ve gerekse bir anlaşmaya yardımcı olabileceği düşüncesinde olduklarına işaret ederek Rum tarafında da seslendi.

Türkiye'nin imkanları çok geniş bir ülke olduğuna işaret ederek Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay'ın, suyun miktarının artırılabileceği ve adanın tümüne yönelik su sağlanacağı yönündeki açıklamalarına atıfta bulunan Küçük, Güney Kıbrıs'ın da Türkiye'den gelecek sudan faydalanabileceğini kaydetti.

'BARIŞ SUYU OLSUN"

Bu suyun ülkeye barış suyu olması temennisinde bulunan Başbakan Küçük, projeye katkı koyan ve koyacak olan herkese teşekkür etti.

Başbakan, Türkiye Başbakanı'na ve hükümetine de bu imkanı sağladıkları ve bu proje için ek kaynak ayırdıkları için ayrıca teşekkür etti.

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel KKTC Başbakanı Küçük Basını Su Projesiyle İlgili Bilgilendirdi - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Türkiye'nin Azerbaycan ve Kırım hamleleri Rus basınını rahatsız etti: Moskova'nın nüfuz alanına görülmemiş bir atılım var