KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek - Son Dakika

KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek

12.04.2021 16:37

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde koronayla mücadele kapsamında bileklikle karantina takip sistemi uygulaması başladı. Ülke kapsamında şimdilik 37 kişiye elektronik bileklik takıldı. Akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile çalışan bileklerin tanesi 750 lira. Karantina bitiminde ise 350 lirası geri ödenecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) turizm bugün kapalı devre olarak başladı. Ülkede elektronik bileklikle evde karantina uygulamasına geçildi. KKTC genelinde, 'Güvende Kal' uygulaması kapsamında 37 kişiye elektronik bileklik takıldı.

GEREKLİ PROSEDÜRLERİN TAMAMLANMASI GEREK

Havayolu ile başkent Lefkoşa'ya gelen yolculara da uygulanan bileklikler için KKTC Sağlık Bakanlığı'na başvuruldu. Öncelikle polis kontrolden geçen ziyaretçiler, daha sonra özel olarak kurulan stantlara geçerek cep telefonlarına uygulamalarını indirerek, bilgi formlarını dolduruyor. Gerekli prosedürün tamamlanmasının ardından yolculara bileklikleri takılıyor.

KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek

"HEM ARTISI HEM DE EKSİSİ VAR"

Uygulama ile ilgili değerlendirmelerde bulunan yolculardan Züleyha Özer "Pandemi zorlu bir süreç malum insanların bu anlamda kontrolünü sağlaması açısından etkili olacağına inanıyorum umarım işe yarar" dedi. Bileklik takılan bir başka yolcu Muzaffer Doğu da "Hem artısı hem de eksisi var. Evde olan insanlara bulaşmışsa ya da bizde varsa onlar etkilenebilir. Bir yandan da iyi bir şey var, hiç olmasa otelde spor yapma imkanımız olmuyor küçük bir odaya tıkanıyorduk. Şimdi kendi evimizde daha iyi imkanlara sahip olacağız" ifadelerini kullandı.

KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek

350 LİRASI İADE EDİLECEK

Ülkede elektronik bileklik, akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile takip edilebilecek. Elektronik bileklikle KKTC'ye gelen ziyaretçiler, bileklik başına 750 lira ücret ödeyecek, ancak karantina bitimi sonunda 350 lirası iade edilecek.

EV KARANTİNASI KRİTERLERİ

KKTC Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan uygulanan ev karantinasında alınan kriterler, şöyle:
  • 70 yaş üstü yaşlılar,12 yaş altı çocuklar, aterosklerotik kalp hastalığı, kalp yetersizliği, immünsüpresiv tedavi alan hastalar, kanser hastaları (son 6 ay içinde kemoterapi ve radyoterapi almış olanlar),
  • 1 ay içinde minör operasyon geçirmiş olanlar, 3 ay içinde majör operasyon geçirmiş olanlar
  • Fiziksel ve zihinsel engelli olan kişiler, nörodejeneratif hastalıkları olan kişiler, otizm spekturumu, son 3 aydan daha fazla tanı almış psikiyatrik vakalar ( rapor ve almış olduğu tedavi uzman psikiyatrist tarafından düzenlenmiş olmalıdır),
  • Kolostomi torbası ve kalıcı idrar sondası ile yaşayanlar, diyaliz ihtiyacı olan son dönem böbrek yetersizliği olan kişiler,
  • Organ ve kök hücre nakilli hastalar
  • Gebeler
KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek
KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi KKTC'de karantinaya girenler 750 liralık elektronik bileklilerle takip edilecek - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (6)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım'a yeni görev! Başkanlık katı hazırlanıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım'a yeni görev! Başkanlık katı hazırlanıyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan tepkilere yanıt: Türkiye'deki aşı çalışmalarının yüzde 95'i bana ait Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan tepkilere yanıt: Türkiye'deki aşı çalışmalarının yüzde 95'i bana ait Fenerbahçe taraftarı sosyal medyada kazan kaldırdı! Emre Belözoğlu'na ateş püskürdüler Fenerbahçe taraftarı sosyal medyada kazan kaldırdı! Emre Belözoğlu'na ateş püskürdüler Beşiktaş, Karagümrük'e kaybetti, maç sonu ortalık savaş alanına döndü Beşiktaş, Karagümrük'e kaybetti, maç sonu ortalık savaş alanına döndü Bebeğini çukura bırakarak ölüme terk eden 17 yaşındaki anne, tutuklandı Bebeğini çukura bırakarak ölüme terk eden 17 yaşındaki anne, tutuklandı Ormanda asılı bulunan ikilinin yan yana gömülme vasiyetleri yerine getirilmedi Ormanda asılı bulunan ikilinin yan yana gömülme vasiyetleri yerine getirilmedi Netanyahu'nun oğlundan peş peşe Türkiye karşıtı hamleler! Erdoğan'ın paylaşımını da hedef aldı Netanyahu'nun oğlundan peş peşe Türkiye karşıtı hamleler! Erdoğan'ın paylaşımını da hedef aldı Görenleri şaşkına çevirdi: Babasının kimlik bilgileriyle kurulan 3 şirketten 14 milyonluk borç kaldı! Görenleri şaşkına çevirdi: Babasının kimlik bilgileriyle kurulan 3 şirketten 14 milyonluk borç kaldı!
Advertisement