KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim takvimi açıklandı - Son Dakika

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim takvimi açıklandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve halk oylaması takvimini açıkladı.

KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim takvimi açıklandı, System.String[]

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi ve halk oylaması takvimini açıkladı.

KKTC halkı, 11 Ekim'de 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçmek ve Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısının artırılmasını öngören Anayasa değişikliğine dair oy vermek için sandığa gidecek.

YSK'den yapılan açıklamaya göre, seçim takvimi ve yasaklar 12 Ağustos'ta başlayacak.

Seçim için adaylık başvuruları 4 Eylül'de yapılacak. YSK, geçici olarak adayları ilan edecek ve kesinleşen adaylar ise 14 Eylül'de açıklanacak.

KKTC'de seçim ve halk oylaması propagandası 15 Eylül'de başlayacak.

Seçim ve halk oylamasıyla ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmaları 26 Eylül'e kadar yayımlanabilecek. Seçim propagandası ise 10 Ekim'de sona erecek.

YSK'nin daha önce 26 Nisan'da yapılacağını duyurduğu cumhurbaşkanlığı seçimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Cumhuriyet Meclisi tarafından 11 Ekim'e ertelenmişti.

Seçim ertelenmeden önce, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan ve Başbakan Ersin Tatar'ı Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkan Tufan Erhürman'ı, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Erhan Arıklı'yı aday göstermiş, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Genel Başkanı olduğu Halkın Partisinden (HP) istifa ederek bağımsız aday olmuştu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da bağımsız aday olduğunu ilan etmişti.

Kıbrıs Türk halkı, cumhurbaşkanı seçmek üzere 1974'ten sonra 10'uncu kez sandığa gidecek.

Haber Yayın Tarihi: 29.07.2020 16:53 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçim takvimi açıklandı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan küstah tehdit: Türkiye Azerbaycan'a destek veriyor, karşılık vereceğiz Son Dakika: Ermenistan'ın "Türkiye savaş uçağımızı düşürdü" iddiasına Ankara'dan yalanlama Kastamonu Valisi Avni Çakır'ın koronavirüs testi pozitif çıktı 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan iki kişi tutuklandı Son Dakika: Ermenistan temmuz ayında terör örgütü PKK ile anlaştı, 300 teröristi sınırda eğitim için kullandı İstanbul'daki sel kabusunu en iyi anlatan video! Araç bir anda sürüklenmeye başladı FETÖ nedeniyle kayyum atanan Naksan grubu, borcundan daha ucuza satışa çıkarıldı Azerbaycan'dan Ermenistan açıklaması: S-300 füze sistemini harekete geçirdi