KKTC Meclis Başkanı Bozer, DSP Genel Başkanı Türker'i Ziyaret Etti - Son Dakika

KKTC Meclis Başkanı Bozer, DSP Genel Başkanı Türker'i Ziyaret Etti

06.01.2012 15:27
KKTC Meclis Başkanı Bozer, DSP Genel Başkanı Türker'i Ziyaret Etti, System.String[]

DSP Genel Başkanı Masum Türker, "Kıbrıs'a Türkiye'nin yaptığı her yardım bir yük değildir, bunu anlamak lazım.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, " Kıbrıs'a Türkiye'nin yaptığı her yardım bir yük değildir, bunu anlamak lazım. Sonuçta Kıbrıs'ın ticaretinin önemli bir kısmı Türkiye'yledir, oradaki canlılığımızın korunması gerekir" dedi.

Türker, KKTC Meclis Başkanı Hasan Bozer'i makamında kabul etti. Türker, yaptığı konuşmada, "Kıbrıs meselesine Türkiye'nin belli başlı önemli davalarından biri olarak yaklaşıyoruz. Onun için partimizin kafasında, Bülent Ecevit'in sağlığından bu yana Türk bayrağı, sol bayrağı ve Kıbrıs bayrağı olarak üçüncü bir bayrak olarak bulundururuz. Kıbrıs meselesi, ticari ilişkiler, ekonomik amaçlar ya da başka nedenlerle Türkiye'den koparılacak, Türkiye ile ilişkisi kesilecek bir dava değildir" diye konuştu.

Türker, Kıbrıs'la ilgili parlamentoda alınan kararın her türlü olanağı ve birliği sağlayacak kararlılığı ortaya koyduğunu belirtti. Türker, konuşmasında şunları kaydetti:

"Kıbrıs'ta mevcut olan ekonomik durumun Türkiye'ye bir yük olarak gösterilmesinden son derece rahatsızız. Özellikle iktidardan ayrılmadan önce son dönemde de ekonomiden sorumlu bakan olarak da karşı çıkmıştım. Kıbrıs'a Türkiye'nin yaptığı her yardım bir yük değildir, bunu anlamak lazım. Sonuçta Kıbrıs'ın ticaretinin önemli bir kısmı Türkiye'yledir, oradaki canlılığımızın korunması gerekir."

Türker, yakın zamanda su projesi ve elektrik akımının sağlanmasıyla Rum kesimiyle de ciddi bir bağlantı kurulacağına dikkat çekerek, Kıbrıs'ın bulunduğu bölgede yapılan petrol aramalarında Türk kesiminin payına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Bozer ise, Kıbrıs'ın sorunlarının çok olduğunu ama birinci dereceden yürütülen Kıbrıs davasının kritik bir aşamada olduğunu ve Kıbrıs görüşmelerinin yapıldığı yoğun bir ay içerisinde olunduğunu söyledi.

Türker tarafından Bozer'e bir hediye takdim edildi. Bozer de Türker'e el işlemesi bir hediye sundu. - ANKARA

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika KKTC Meclis Başkanı Bozer, DSP Genel Başkanı Türker'i Ziyaret Etti - Son Dakika


Son Dakika

İtalyan teknik direktör Marcello Lippi, kariyerini sonlandırdı Adidas, koronavirüs döneminde değer kaybı yaşayan Reebok'ı satacak 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı İzmir'de yolun ortasında kadını döven şahsa kimse müdahale etmedi! Kaymakamdan ismini yanlış söyleyen CNN Türk muhabirine soğuk duş!