KLM Seul seferindeki 'Koronavirüs ayrımcılığı' için özür diledi - Son Dakika

KLM Seul seferindeki 'Koronavirüs ayrımcılığı' için özür diledi

Air France tarafından satın alınan Hollanda Kraliyet Havayolları (KLM), Amsterdam-Seul uçuşu sırasında, kabin ekibi ile yolcuların kullanacağı tuvaletlerin ayrılması nedeniyle başlayan "ayrımcılık tartışması" üzerine, Güney Koreli yolculardan özür diledi.

Air France tarafından satın alınan Hollanda Kraliyet Havayolları (KLM), Amsterdam - Seul uçuşu sırasında, kabin ekibi ile yolcuların kullanacağı tuvaletlerin ayrılması nedeniyle başlayan "ayrımcılık tartışması" üzerine, Güney Koreli yolculardan özür diledi.

KLM'nin, KL855 sefer sayılı Amsterdam-Seul uçuşu sırasında tuvaletlerden birinin üzerine Korece, "sadece mürettebatın kullanabileceği" yönündeki uyarı notu, yolcular tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Güney Koreli yolcuların kendilerine ayrımcılık yapıldığına ilişkin paylaşımları, ülkelerindeki sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, bir kabin görevlisinin, " Asya'daki sağlık sorunları nedeniyle böyle bir önlemin alındığına" ilişkin açıklaması yer aldı.

"BoycottKLM" (BoykotKLM) etiketi kısa sürede Twitter'da gündem oldu. Güney Kore medyası da, konuya geniş yer ayırdı.

Yoğun tepkiler üzerine KLM, Güney Koreli yolculardan özür diledi. KLM sözcüsü, şirketin, tuvaletin ayrılması konusunda herhangi bir politikası olmadığını söyledi.

'Mürettebatın kendi kararı'

Sözcüye göre, Seul seferindeki uygulama, tamamen mürettebatın kendi kararı doğrultusunda gerçekleşti.

Bunun, ayrımcılık amacıyla yapılmadığını savunan KLM sözcüsü, mürettebatın, yolcuların sağlığını düşünerek böyle bir karar aldığını öne sürdü.

KLM sözcüsü, yolcu ve kabin personeli için ayrı tuvalet uygulaması ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Mürettebat, koronavirüs yüzünden böyle bir karar aldı. 'Dünya çapında uçuyoruz, bu yüzden yolcuların kendi tuvaletine sahip olmaları daha güvenli' diye düşündüler. Yolcuların büyük bir kısmı Koreli olduğu için not Korece yazıldı. İngilizce yazılan metnin eklenmesi unutuldu."

Sözcü, tamamen dolu olmayan uçuşlarda mürettebatın, bir tuvaleti kendileri için ayırmasının bilinen bir durum olduğunu dile getirdi.

KLM sözcüsü, olayın "pişmanlık verici" olduğunu vurgulayarak, Güney Koreli yolculardan özür diledi.

Şirket, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve gelecekte benzer olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınacağını açıkladı.

Hollanda Televizyonu'na (NOS) göre, Güney Kore Ulaştırma Bakanı da, "ayrımcı önleme" tepki göstererek, böyle bir olayın tekrar gerçekleşmemesi çağrısında bulundu.

Son Dakika

07:37 Aylardır Dominik'te olan Survivor yarışmacıları virüsten korunmak için maske taktı! İlk tepki Cemal Can'dan geldi 07:37 Yerli otomobil ilgiyi artırdı, Alman mühendislik devi Türkiye'ye geldi! 07:30 Ayasofya'nın ibadete açılması sonrası Yunanistan'da Türk ürünleri için boykot çağrısı yapıldı 00:35 Survivor'da büyük final öncesi adaya veda eden isim Berkan oldu 00:16 Rıdvan Dilmen'den 3 büyükler için çarpıcı itiraf: Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yine yardım istemişler 23:19 Bakan Koca, bir kez daha uyardı: Bir hafta sonrasının vaka tablosu bugünden hazırlanıyor 22:30 İspanyol basını, Galatasaray'ın Arda Turan ile 1+1 yıllığına anlaştığını yazdı 22:09 Davutoğlu'ndan Ayasofya yorumu: Hıristiyanın da manevi haz alabileceği şekilde mekan düzenlemesi doğru olur 21:01 Demet Akalın'ı dinlemeye giden Alişan, gelen hesap karşısında şaşkına döndü 20:05 Hatayspor'un şampiyonluğu kentte büyük bir coşkuyla kutlandı 19:13 Bülent Serttaş'a hayranı sahnede 10 bin dolarlık yüzük hediye etti 16:47 Karacabey Belediyespor takım otobüsü şoförü, sokak ortasında 15 kez bıçaklanarak öldürüldü 16:38 Alaattin Çakıcı, ünlü oyuncu ve sunucu Seren Serengil'in 30 yıllık aile dostu çıktı 16:19 Jakuzi içinde skandal sözler sarf eden AK Partili yönetici, görevinden istifa etti 16:08 Van Gölü'nden acı haberler gelmeye devam ediyor! Ölü sayısı 26'ya çıktı