Koca'dan "Filyasyon olmasaydı ne olurduk?" sorusuna net cevap: Perişan olurduk - Son Dakika

Koca'dan "Filyasyon olmasaydı ne olurduk?" sorusuna net cevap: Perişan olurduk

19.09.2020 08:59

Koronavirüsle mücadelede vaka sayılarını kontrol altına alabilmek için yapılan filyasyon uygulamasının önemini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir kez daha anlattı. Koca, filyasyon uygulamasının olmaması ihtimaline "Perişan olurduk" sözleriyle net ve etkili bir cevap verdi.

Son dönemde artan koronavirüs vakaları, alınan ek tedbirlere rağmen henüz istenilen seviyeye gelebilmiş değil. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın uyarıları doğrultusunda koronavirüs mücadelesinin en önemli noktasını ise filyasyon oluşturuyor. Koca, kendisine yönetilen "Filyasyon olmasa ne olurdu?" sorusunda "Perişan olurduk" diyerek konunun ciddiyetini ortaya koydu.

"ŞİDDETLENME YAŞIYORUZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır ve Van'dan sonra İzmir'deki koronavirüs bölge toplantısına katıldı. İncelemelerde bulunmak için gittiği İzmir'de çarpıcı ifadeler kullanan Koca, "Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir şiddetlenme yaşıyoruz, ülke genelinde hasta sayıları artışa geçti. Ancak bu artışın ülkenin her anında eşit olmadığını biliyoruz" dedi.

"PERİŞAN OLURDUK"

Koca, İzmir toplantısında kendisine eşlik eden Hürriyet'ten Ahmet Hakan'ın, filyasyon sorusunda ise dikkat çekici bir yanıt verdi. "Filyasyon uygulaması olmasaydı Türkiye'nin durumu ne olurdu?" sorusunda, "Perişan olurduk" diyen Bakan, durumun ciddiyetinin iyi kavranmasını istedi.

"DÜŞÜŞE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ"

İzmir'de bir hareketlenme olduğunu söyleyen Koca, "İzmir'de bir ay öncesine göre yüzde 42 vaka artışına şahit olduk. Yaptığımız hızlı ve etkili müdahalelerle bu artışın kontrol altına alındığını ve son bir haftada vaka artışının yüzde 10'lara kadar gerilediğini söylemek istiyorum. Bir hafta on gün sonra daha stabil döneme, daha sonra da düşüşe geçmesini bekliyoruz.

"TÜRKİYE FİLYASYONU EN İYİ HATTA TEK YAPAN ÜLKE"

Hedefin hasta sayısını ve hastane yükünü her geçen gün azaltmak olduğunu söyleyen Bakan ayrıca, "İzmir'de şu anda 445 filyasyon ekibimiz sahada çalışıyor. Türkiye filyasonu ey iyi hatta tek yapan ülke. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş vefatları yükseltti" dedi.

FİLYASYON NASIL İŞLİYOR?

Türkiye'de 11 bin ekibi bulunan filyasyon uygulaması şu şekilde işliyor: Erken tanı, eve bırakma, temaslıların saptanması, arada geçen süreyi kısaltma, çağrı sistemi, gerektiğinde hastaneye götürmek.

Koca'dan Filyasyon olmasaydı ne olurduk? sorusuna net cevap: Perişan olurduk
Koca'dan Filyasyon olmasaydı ne olurduk? sorusuna net cevap: Perişan olurduk

Son Dakika Güncel Koca'dan 'Filyasyon olmasaydı ne olurduk?' sorusuna net cevap: Perişan olurduk - Son Dakika

YORUMLAR (11)
  • memo: bakan dogruları konusmuyor kayınvalıdem kovıdlı baska hastalıktan hastaneye acıle ambulansla goturduler 6saat sonra ambulansa vermedı doktor covıd olmayan kısıler covıdlı hastaya temas ettı o kısıle covıdlı olacak ve gunde yuzlerce kısıyle temas kuruyorlar Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • İnancı kaldımı insanların: Bütün hareketlerle inanç yok oldu. Örneğin. Devlet okullarını açmayanlar özel okulları aylar önce açtı. Nerden eğitimde fırsat eşitliği. Özele vrüs yokmu? Her hareket çifte standard ve oaraya yönelik olunca inanç kalmıyor. Kimin neye ihtiyacı var demeden Uzaktan eğitim dediniz ve teknolojiye muhtaç ettiniz. Bilgisayar, tablet ve telefon fiyatları katlafı gitti. Eski sürümler de uyumsuz. Eee bu neyin çalılması. Tek kelimeyle Pandemide zengin zengin oldu. Çocuğum lgs ye girecek ve eğitim rezillik benim çocuk özellerle nasıl yarışacak çok kızgınım. Fabrikalara elemanmı yetiştirtiyorsunuz bize. Raporfa olan eğitmen geziyor evdemi sanıyorsunuz. Eğitim yok hazır öğretmenler okula gitmiyor ama dünya kadar atama yapılıyor. Nasıl çelişkiler içindeyiz aklımı oynatıcam. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 22 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 71 can kaybı, 2102 yeni hasta tespit edildi Yolcu otobüsünde 17 yaşındaki genç kızı izleyerek mastürbasyon yapan muavin tutuklandı Bolu'da dinlenme tesisinde yeni doğan bebeğini çöpe atan anne serbest bırakıldı 5 yaşındaki çocuğun boğazından canlı solucan çıkarıldı! Bir yıldır midesinde yaşıyormuş Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar 11 yaşındaki kız çocuğu, kendisine cinsel istismarda bulunan kişi serbest kalınca canına kıydı Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Son dakika: Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararı sonrası dolar ve altın rekor kırdı