Kocaeli'de 150-200 Yıl Büyük Deprem Beklenmiyor - Son Dakika

Kocaeli'de 150-200 Yıl Büyük Deprem Beklenmiyor

5 yıl önce

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayında konuşan Prof. Dr. Şerif Barış, Kocaeli'nde 150-200 yıl büyük deprem beklenmediğini söyledi.

Kocaeli'de 150-200 Yıl Büyük Deprem Beklenmiyor, System.String[]

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nda konuşan Prof. Dr. Şerif Barış, Kocaeli'nde 150-200 yıl büyük deprem beklenmediğini söyledi.


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı-II", akademisyenlerin sunumlarıyla tamamlandı. Çalıştayın teknik oturumuna katılan KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış, önümüzdeki 150-200 yıl içerisinde Kocaeli'nde büyük deprem beklenmediğini, ancak olası İstanbul depreminin Kocaeli'yi de etkileyeceğini söyledi.


SUNUMLAR YAPILDI


Kocaeli Ticaret Odası Meclis Salonu'nda 12 Kasım Perşembe günü 10.00 ile 16.00 saatleri arasında yapılan çalıştayda protokol konuşmalarının ardından akademisyenlerin sunumlarına geçildi. Teknik ve sosyal başlıkları altında iki farklı oturumda düzenlenen çalıştaya STK'lar ve ilgili kurumlar da yoğun ilgi gösterdi. Çalıştayın teknik oturum bölümüne Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi'nden Prof. Dr. Mustafa Erdik, İTÜ Jeoloji Mühendisliği'nden Prof. Dr. Okan Tüysüz ve KOÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şerif Barış katıldı. Sosyal oturumda ise Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Gönül Balkır, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Tamer Aker ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç sunum yaptı.


"MARMARA'DA OLACAK DEPREMİ KOCAELİ'NİN BATISINDA BEKLİYORUZ"


Çalıştayın teknik oturumunda söz alan Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şerif Barış, depremleri önceden bilmenin henüz mümkün olmadığını dile getirdi. KOÜ'nün depreme yönelik ulusal ve uluslararası çalışmalarından örnekler veren Prof. Dr. Şerif Barış, "Marmara Depremi'nin Kocaeli'nin kuzeyinde olmasını bekliyoruz. 17 Ağustos 1999'da yaşanan depremde gerilimin tamamına yakını boşaldı. Şu anda ölçümlerde bir depremsellik görülmüyor. Kocaeli'nde büyük bir depremi 150-200 yıllık beklemiyoruz. Kocaeli şu anda 150-200 yıl rahat. 7,4 büyüklüğünde bir deprem olması için bu kadar süre geçmesi gerekiyor. Marmara'da olacak bir depremi Kocaeli'nin batısında bekliyoruz. Depremi haber verecek her türlü analizleri yapmaya çalışıyoruz" dedi.


"KENTİN YENİLENMESİNİ 4 GRUBA AYIRABİLİRİZ"


Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nın sosyal oturumunda söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mengüç ise, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin depreme yönelik yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mengüç, "1999 depremini Kocaeli'de yaşayan biri olarak, bir şehir plancısı olarak depreme yönelik çalışmalarımızı aktarmak istiyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin depreme yönelik çalışmalarını zemin yapısına yönelik çalışmalar, deprem eğitimi ve bilinçlendirme çalışmaları, planlama çalışmaları ve kentin yenilenmesi olarak dört gruba ayırabiliriz" ifadesini kullandı.


"1999 DEPREMİ AĞIR DERS VERDİ"


İlk olarak 17 Ağustos depreminin Kocaeli'ne verdiği hasarı rakamlarla aktaran Mengüç, "Her an yeni depremlere hazırlıklı olmamız konusunda 1999 depremi bize ağır bir ders verdi. Kocaeli Jeolojik Haritası'nı yeniledik ve Zemin Sınıfı Haritası'nı hazırladık. Mevcut bina stoğumuzun risk haritasına göre dağılımını yaptık. Mevcut yapı stoğumuzun yüzde 52'si 1. derece deprem riski haritasında kalıyor. Deprem eğitimi ve bilinçlendirme noktasında genç neslin, depremi yaşamayan neslin depreme hazırlıklı olması için Sismoloji Merkezimizde eğitim ve bilinçlendirme programı yaptık. Sekapark içindeki eğitim merkezinde bulunan deprem simülasyon cihazında eğitim veriyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde Çin'de düzenlenen uluslararası prestijli bir yarışmada 1.'lik ödülü aldık. Kentin yenilenmesi noktasında Kocaeli'nin tamamını planladık. Kentsel dönüşümü başlattık ve çok önemli mesafe kat ettik" dedi. - KOCAELİ

Haber Yayın Tarihi: 13.11.2015 01:04 Kaynak: İHASon Dakika

Vatandaş, deprem bölgesine gelen İmamoğlu'na çağrıda bulundu: Müteahhitler tutuklansın Acun Ilıcalı çağrılara kulak verdi! Sosyal medya hesabından saat verip duyurdu Elazığlı depremzede herkesin aksine kendine sitem etti: O kadar parayı mezara mı götüreceğiz? Bize her şey müstahak

Son Dakika Haberleri