Kocaeli'deki Pembe Köşk Restore Ediliyor - Son Dakika

Kocaeli'deki Pembe Köşk Restore Ediliyor

12.01.2018 12:44
Kocaeli'deki Pembe Köşk Restore Ediliyor, System.String[]

Kocaeli'deki tarihi Pembe Köşk'ün restore çalışmaları devam ediyor.

Kocaeli'deki tarihi Pembe Köşk'ün restore çalışmaları devam ediyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Kocaeli'nin tarihinin önemli bir parçası olan Pembe Köşk'ün, restore edildikten sonra Kocaeli halkının hizmetine sunulacağı bildirildi.

Açıklamada, 19. yüzyıl yapısı olan köşkün, tarihi belgeler ışığında öz haline göre projelendirilerek restore edildiği aktarılarak, şunlar kaydedildi:

"Taşıyıcı kısmı tamamen sökülen ve tarihi ahşap yapı elemanları korunan yapının zemin çalışmaları gerçekleştiriliyor. Yapının mevcut kotları alınarak etrafındaki molozlar temizleniyor. Bodrum katta tas duvarların derz açma çalışmaları yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yapının drenaj imalatına başlanacak. Giyotin pencereli, ikinci katı dışa çıkmalı, eliböğründeli, kat silmeleri saçaklı, ön cephesi süslemeli olan köşkün restorasyonunda, bu mimari unsurlara dikkat edilecek. Tarihi köşk, bir bodrum, iki normal ve bir çatı katından oluşuyor. Yeşil Konak, Yumurtacı Mescidi ve Kapanca Sokak gibi tarihi bir dokunun merkezinde, hemen yanı başında İçkale surlarının bir bölümünün bulunduğu tarihi yapı, bu konumuyla da restorasyon sonrası Kocaeli halkının kullanımına sunulacak."

Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nun "taşınmaz kültür varlığı" olarak tescillediği Pembe Köşk'ün, Kocaeli Valiliği nezdinde kurulan paylaşım komisyonunca Büyükşehir Belediyesi'ne devredildiği anımsatıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kocaeli'deki Pembe Köşk Restore Ediliyor - Son Dakika


Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Bilim insanları araştırdı! Koronanın bulaşmasını engelleyen en iyi yöntem sosyal mesafe Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Ayşecan Tatari suda doğum yaptığı anları paylaştı! Fotoğrafın altına yazdıkları herkesi duygulandırdı "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti