Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd - Son Dakika

Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd

15.04.2018 17:27

İzmit'te atık yakma tesisine tepkiKocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ormanlık alanda atık yakma tesisi yapacak olmasına tepki gösterenler, alanda piknik yaparak kararı protesto etti.

İzmit'te atık yakma tesisine tepki

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ormanlık alanda atık yakma tesisi yapacak olmasına tepki gösterenler, alanda piknik yaparak kararı protesto etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmit Üçgazilar mevkiinde yapacağı atık yakma tesisine sivil toplum kuruluşlarının tepkileri devam ediyor. Bugün tesisin yapılacağı piknik alanına giden sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar piknik yaptı. Bölgede bulunan çöpleri toplamayı ihmal etmeyen vatandaşlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere bir de dilekçe yazdı.

'BELEDİYENİN ANLATIMLARINDA BURASI DAĞ BAŞI'

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Sait Ağdacı, Piknikte halkı bilinçlendirmek istedik. Çünkü halkımız buranın nasıl bir yer olduğunu bilmiyor. Belediyenin anlatımlarında burası dağ başı, çayır çimen, makilik denildi. En son kısa boylu çam ağaçlarının olduğu yer denildi. Biz buranın öyle olmadığını, ormanlık alan olduğunu, biraz ileride su havzalarının bulunduğunu, hastanelerin bulunduğunu yani yerleşim alanlarının bulunduğunu anlatmak istedik. Böyle bir yerin atık yakma fabrikası için uygun olmadığını anlatmak istedik. Vatandaşlarımızı da buraya davet ettik ki nerede yapılmak istediğini görsünler dedi.

'DOĞANIN KATLEDİLMESİNDEN DOLAYI ÜZGÜNÜM'

Tesis için yer seçilirken bölgede yaşayan vatandaşların fikrinin alınmadığını söyleyen Geredeli Mahallesi Muhtarı İbrahim Özkul, Bu fabrikanın buraya yapılmasını gerçekten, canı gönülden istemiyoruz. İdarecilerimiz ne hikmetse cezaevi olacak bu bölgeye, köpek barınağı yapılacak bu bölgeye, çöp fabrikası yapılacak bu bölgeye, hep bu bölgeye yapıyorlar. Neden burası seçildi Önümüzde bir araştırma hastanesi var, Kocaeli Üniversitesi var. Ben üzülüyorum. Burada kendiliğinden oluşmuş bir kültür ormanı var. Yeşil bir alanımız var. Bu doğanın bu şekilde katledilmesinden dolayı ben üzgünüm. Yetkililerden buranın düşünülmeyip bunun için başka bir yer tahsis edilmesini istiyorum diye konuştu.

'TESİS KENTE CİDDİ ZARARLAR VERECEK'

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, Burası İzmit'in akciğerleri, orman bölgesi. Burada yaklaşık 204 bin metrekarelik bir tesis kurulmak isteniyor. Bunun bir kısmı depolama alanı olacak, bir kısmı tesisin inşaat alanı olacak. Bu tesis, İzmit'in nefes aldığı bu alanın tam ortasına kurulmak isteniyor. Daha öncesinde ÇED toplantısında yoğun bir şekilde halkın tepkisi ile birlikte sıkıntıları, eksiklikleri, şikayetleri dile getirmiştik. Fakat ÇED toplantısı da zaten sağlıklı yapılamadı. Çocuklarımızın geleceği, daha rahat nefes alabilmesi, artık kanser ölüm oranlarını arttıracak değil de azaltacak projelerin yapılması, bu kente nefes aldırılması gibi konuların önemli olduğunu vurgulamak adına yapılıyor bu eylemler. Buraya yapılacak herhangi bir çöp tesisi ne yazık ki kente ciddi zararlar verecek. Çünkü burası hem şehir merkezine yakın, rüzgar yönünden hesaplandığında kenti ciddi anlamda boğacak bir mevkii burası. Su kaynaklarına yakın, ama ne yazık ki ısrarla bu tesis buraya yapılmak isteniyor. Bu ısrar, halkın bu kadar tepkisine rağmen ısrar edilmesi doğaya da ihanettir, Kocaeli halkına da ihanettir, çocuklarımızın geleceğine de ihanettir.

Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd
Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd
Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd
Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kocaeli İzmit'te Atık Yakma Tesisine Tepki-Hd - Son Dakika


Son Dakika

Şebeke suyundan zehirlenen vatandaşlar soluğu en yakın hastanede aldı 08:45 Şebeke suyundan zehirlenen vatandaşlar soluğu en yakın hastanede aldı Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı? 08:20 Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı? Oğlu sandığı çocuk amcası çıktı! Sevgilisi, büyükbabasıyla cinsel ilişki yaşıyormuş 08:16 Oğlu sandığı çocuk amcası çıktı! Sevgilisi, büyükbabasıyla cinsel ilişki yaşıyormuş
A Milli Takım'a bir eleştiri de Rıdvan Dilmen'den geldi: Verdiğimiz gol pozisyonu abartmıyorum 30 07:57 A Milli Takım'a bir eleştiri de Rıdvan Dilmen'den geldi: Verdiğimiz gol pozisyonu abartmıyorum 30 Sedat Peker 10. videosunu yayınladı! Hakkındaki 'cezaevinde' iddialarına yanıt verdi 07:51 Sedat Peker 10. videosunu yayınladı! Hakkındaki 'cezaevinde' iddialarına yanıt verdi ABD'den Sezgin Baran Korkmaz açıklaması: Tüm mal varlığına el konulsun 07:39 ABD'den Sezgin Baran Korkmaz açıklaması: Tüm mal varlığına el konulsun
İsmail Balaban, Survivor'da mindere çıktı! Acun Ilıcalı 07:34 İsmail Balaban, Survivor'da mindere çıktı! Acun Ilıcalı "Söz seni güreştireceğim" demişti Yasak Elma'nın Lila'sı kötü günleri atlattı! Tatil fotoğrafları büyük ilgi gördü 18:59 Yasak Elma'nın Lila'sı kötü günleri atlattı! Tatil fotoğrafları büyük ilgi gördü
Advertisement