Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor - Son Dakika

Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor

23.07.2013 13:58
Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor, System.String[]

Kocaeli İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulu Toplantısı'nda, 'Sanayi kenti' olarak adlandırılan kentte 54 bin 60 kayıtlı işssiz bulunduğu, 6 bin 777 kişinin de işssizlik maaşı aldığı açıklandı.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca ise konuşmasında sanayi kuruluşlarının nitelikli eleman sıkıntısı çektiğini söyledi.

Kocaeli'de Vali Ercan Topaca başkanlığında üç ayda bir gerçekleştirilen İl İstihdam ve Meslek Eğitim Kurulu Toplantısı, Vilayet binasındaki 100. Yıl Toplantı Salonu'nda yapıldı. Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, Sanayi Odası Başkanı Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli ile daire ve şube müdürlerinin de katıldığı toplantıda bazı rakamlar açıklandı.

Vali Ercan Topaca, İŞKUR'da 54 bin 60 işsiz kaydı bulunduğunu, kuruma bu yıl içinde 10 bin 215 kişinin işsizlik ödeneği için başvuru yaptığını, bunlardan 3 bin 965 kişinin başvurusu reddedilirken 6 bin 250 kişinin ise kabul edildiğini bildirdi. Vali Topaca, bu yılın Haziran ayına kadar ise toplam 20 milyon 961 bin 327 TL işsizlik ödemesi yapıldığını, ildeki toplam işsizlik ödeneği alan kişi sayısının ise 6 bin 777 olduğunu bildirdi.

Vali Topaca, "İşsizlikle mücadele ödenek vererek olmuyor. İşsizliğe rağmen olmasına rağmen, işverenler nitelikli işçi bulamıyor. Nitelikli eleman konusunda sıkıntı çekildiğini, bu alanda ciddi açığın olduğunu biliyoruz. Sanayi tesislerinin ihtiyaç duyduğu tam nitelikli işçi ihtiyacının karşılandığı söylenemez" dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca Kocaeli'nin meslek liselerinde ilk sırada yer aldığını belirtirken, "Şu an meslek liseleri eğitimi bakımında Türkiye ortalaması yüzde 46 iken bizim ilimiz yüzde 55 ile birinci sıradadır. Bizim hedefimiz bu ortalamayı yüzde 65'lere çıkarmak. Yapımı devam eden meslek liselerinin açılmasından sonra bu oran daha yukarıya çıkacaktır" diye konuştu.

Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor
Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Sanayi Kuruluşları Nitelikli Eleman Bulamıyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Talisca'nın Çin'den ayrılmak istemesinde sevgilisiyle arasının bozulması etkili oldu Sosyal medya bunu konuşuyor! Belediye başkanlarının 'kar' diyaloğu Falçatalı saldırıya uğrayan Ukraynalı kadın dehşet anlarını anlattı: Saçımı tuttu, yüzümü kesti Milli Piyango'nun işletme hakkını 10 yıllığına devralan Demirören, Azerbaycan piyangosunu da yönetecek Sevgilisinin şiddetinden kaçmak isterken yalınayak kapıda kalan kadın, "Adam dövünce ceza var ama beni dövünce yok" diyerek isyan etti Davutoğlu saldırı sonrası ona seslenmişti! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Selçuk Özdağ'a geçmiş olsun telefonu Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran'ın ailesinin avukatı: Gizli tanığın ifadesiyle dosya bambaşka bir hal alacak Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı