Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı - Son Dakika

Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı

06.01.2012 13:29
Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı, System.String[]

Gebze'de bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nin Gebze Yerleşkesi'ndi ziyaret eden ve burada bazı incelemelerde bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, burada Enerji Enstisüsü ile ilgili bölümleri gezerken yaptığı açıklamada 20 milyar dolarlıklık pazara sahip proje olan 'Milli Rüzgar Enerji Santralleri Projesi' (Milres) ile ilgili tribün ve jeneratörlerin kısa bir süre sonraTürkiye'de imal edileceğini söyledi.

Ergün AYAZ- Orhan UZUNGEBZE(Kocaeli),06(DHA)

Gebze'de bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nin Gebze Yerleşkesi'ndi ziyaret eden ve burada bazı incelemelerde bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, burada Enerji Enstisüsü ile ilgili bölümleri gezerken yaptığı açıklamada 20 milyar dolarlıklık pazara sahip proje olan 'Milli Rüzgar Enerji Santralleri Projesi' (Milres) ile ilgili tribün ve jeneratörlerin kısa bir süre sonra Türkiye'de imal edileceğini söyledi. Bakan Yıldaz, burada borhidrür ile çalışan Bor Mobil adı verilen araca binerek gezinti de yaptı.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ndeki (MAM) Enerji Enstitüsü ziyaretine Tübitak Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Bor Enstitüsü Başkanı Şükrü Öztürk, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu eşlik etti. Enerji Enstitüsünde bilgi alan Bakan Yıldız daha sonra Batarya Laboratuarı, Yakma ve Gazlaştırma Uygulama Alanı, Gaz Teknolojileri Labratuvarı ve Yakıt Pili Laboratuvarlarını gerzerek bilgi aldı.

20 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Enerji Enstitüsü'nü gezdikten sonra açıklama yapan Bakan Yıldız, Öncelikle enerji tasarraufunun yerli kaynaklarla geliştirilmesine çok önem verdiklerini söyledi. Türk mühendisler tarafından Milli Rüzgar Enerji Santralleri Projesi'ni (Milres) çok önemsediklerini söyleyen Bakan Yıldız şunları söyledi

'Milres projemiz var. Rüzgar santrallerimizin özelikle tribün ve jeneratör kısımlarının Türkiye'de imal edilebileceğini işallah hepimiz göreceğiz. 20 milyar dolarlık bir pazar. Bu pazarın yerli üretimle birlikte karşılanmasını hedefliyoruz. Türk mühedislerimiz buradaki yaptıkları çalışmalarla bunun altını oluşturmuş olacaklar. Biz 2023 yılına yerli kaynaklarımızla birlikte daha çok projeyle girmiş olacağız. Bu cari açığın da azaltılması adına da önemli bir şey'

UCUZ ENERJ İLE ÜRETİLEN ÇAYI İÇTİ

Gaz Teknolojileri Laboratuarı'nda üretilen prototipte dogalgazdan hidrojen elde edildikten sonra yakıt pilinden elektirikle ucuz ısı enerjisi elde edilen suyla demlenen çaydan Bakan Taner Yıldız'a da ikram edildi. Bakan Yıldız çayın tadını çok beğendiğini ve enerji tasarrufunu önemsediklerini söyledi.

BOR MOBİL'İ KULLANDI

Bakan Taner Yıldız ağırlığı 1100 kilo olan, maksimum 110 kilometre hız yapabilen yakıt pil sistemi ise 4.5 kw olan borhidrür yakıt pilli araç Bor Mobil'i kullandı. Tübitak Marmara Araştırma Merkezi evresinde Tubitak Başkanı Prof. Yücel Altunbaşak ile birlikte gezinti yaptı. Bor Mobil'in 3 kilo bor ile deposu doluyor ve 150 kilometre yol yapabiliyor.

Bakan Taner Gebze'den sonra İzmit'e geçerek Yıldız daha sonra Kocaeli Valisi Ercan Topaca'yı makamında ziyaret etti.

Bakan yıldız burada gazetecilerin, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili soruyu, Konumuz enerji diyşerek cevapsız bıraktı.

EA-OU(MB),06.01.2012

KAMERA oRHAN UZUN

Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı
Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı
Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kocaeli2enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Tübitak'ta Bor Mobil ile Tur Attı - Son Dakika


Son Dakika

Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı Mastürbasyon davasında istediği karar çıkmayan koca, eşi ve kızından örnek verdi: Ya onlar görseydi ne olacaktı? Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu