Son Dakika Haberleri: Kocasinan, Zengin Tarihiyle de Dünyanın Geçmişine Işık Tutuyor

Kocasinan, Zengin Tarihiyle de Dünyanın Geçmişine Işık Tutuyor

7 ay önce

Bereketli toprakları ve bol oksijenli havasıyla Kayseri’ye güzellik katan Kocasinan, yer altı zenginlikleriyle de 7 ile 10 milyon yıl öncesine ışık tutuyor.

Kocasinan, Zengin Tarihiyle de Dünyanın Geçmişine Işık Tutuyor, System.String[]
Bereketli toprakları ve bol oksijenli havasıyla Kayseri'ye güzellik katan Kocasinan, yer altı zenginlikleriyle de 7 ile 10 milyon yıl öncesine ışık tutuyor. Yamula Baraj Gölü kıyısında Taşhan ve Çevril Mahalleri kırsalında devam eden kazı çalışmalarını inceleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, "Arkeologlar özenli bir çalışma ile burada daha önce türüne hiç rastlanmamış canlıların izlerini ortaya çıkıyor" dedi.

Bölgeyi inceleyerek, yetkililerden bilgi alan Başkan Çolakbayrakdar, burada 7 ile 10 milyon yıl öncesine ait arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığına dikkat çekerek, "Arkeolog ve antropologlar özenli bir çalışma ile daha önce türüne hiç rastlanmamış canlıların izlerini ortaya çıkartıyorlar. Bu işle ilgili ehil insanlardan, bu bölgenin ulusal ve uluslararası alanda ilgi uyandırdığını öğrendik. İnşallah burada yapılan çalışmalar neticesinde uluslararası kamuoyunu da ilgilendiren yeni bilgiler çıkacaktır. Laboratuvar çalışmaları sonrası başka bir tür olduğu ortaya çıkarsa, bunlar dünyadaki tek örnekler olarak literatüre geçecek. 'İğne ile kuyu kazmak' tabirini birebir yaşayan kazı ekibine çalışmalarında kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Arkeolog Özge Kahya ise yaklaşık 1 aydır bölgede kazı çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Öncelikle gördüğümüz fosilleri kurtarmaya çalışıyoruz. Daha sonra bulduğumuz fosilleri tamamen temizleyerek, kazılarımıza devam edeceğiz. Bu kazı çalışmaları yer altı zenginliklerinden dolayı uzun yıllar sürebilir" diye konuştu. - KAYSERİ
Haber Yayın Tarihi : 03.10.2018 01:08 Kaynak: İHAKarısı Tarafından Bıçaklanan Koca, Yaralı Halde Sırra Kadem Bastı Kılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın İlk Sözleri: Saldırmadım 97 İşçinin İşten Çıkarıldığı Belediyede, Engelli Kadrosundaki İşçi İntihara Kalkıştı