Kök Hücre Bağışı" Kampanyası - Son Dakika

Kök Hücre Bağışı" Kampanyası

11.11.2016 14:50
Kök Hücre Bağışı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, lösemi hastaları için düzenlenen "Kök Hücre Bağışı" kampanyasında çok sayıda kan örneği toplandı.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, lösemi hastaları için düzenlenen "Kök Hücre Bağışı" kampanyasında çok sayıda kan örneği toplandı.

Mudanya Devlet Hastanesi ve TÜRKÖK'un girişimiyle başlatılan, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ile Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi'nin de katıldığı kampanyaya 180 donörden kan örneği alındı.

Türk Kızılayı Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Ramazan Çiçek, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, kök hücre bankasının 2 yıldır çalışmalara devam ettiğini belirtti.

Bu kapsamda, bin 750 lösemi hastasından 905 hastaya uygun örnek bulunduğunu anlatan Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz aldığımız örnekleri bakanlığa gönderiyoruz. Ulusal bankada testler çalışılıyor. Uygun bir hasta varsa Sağlık Bakanlığı bize dönüyor. Biz de gönüllü kişiyi bilgilendirip tekrar numuneler alıyoruz. Kök hücreler, yüzde 98 koldan kan verme yöntemiyle yapılıyor. Artık kemik ve ilikten örnek alma oranı, yüzde 2-3'lerde. Bu uygulamada çok başarılı gidiyoruz."

- Kaynak: AA

Son Dakika Sağlık Kök Hücre Bağışı' Kampanyası - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs vakalarının yüzde 100 arttığı Antalya'da, 65 yaş üstü ve 20 yaş altının ulaşım kartları kullanıma kapatılıyor Yerli aşıyı yaptıran gönüllü yaşadıklarını anlattı: Aşının hiçbir yan etkisini görmedim Antalya'daki depreme bilgisayar başında yakalanan gencin paniği, canlı yayına yansıdı Ankara'da öldürdüğü eski nişanlısının cansız bedenini Sakarya TEM Otoyolu'na attı Eşini tüfekle vuran kocanın "Haberim yokmuş gibi çek kanka" sözleri pes dedirtti Kısıtlamada turistlerin keyfine diyecek yoktu! Maskelerini çıkartıp çekirdek çitleyip yerlere attılar Sokağa çıkma kısıtlaması sayesinde İspanya'da vaka sayısı 1 ayda 25 binden 5 bine düştü 73 yaşındaki kadın, komşularına 58 milyon TL miras bıraktı