Kök hücre ile spor yaralanmalarının hızlı tedavisi - Son Dakika

Kök hücre ile spor yaralanmalarının hızlı tedavisi

26.02.2018 15:20
İlandır
Kök hücre ile spor yaralanmalarının hızlı tedavisi, System.String[]

Spor yaralanmalarının fiziksel aktivite, egzersizler ve spor karşılaşmaları sırasında ortaya çıkan ve hareket sistemiyle alakalı şikayetler olduğunu söyleyen Dr. Yüksel Büküşoğlu; bu yaralanmaları, hastanın kendi yağ dokusundan elde edilen Kök Hücre SVF tedavisi ile hızlı bir şekilde tedavi edebilmesinin mümkün olduğuna değiniyor.

Spor yaralanmaları nedir?

Spor yaralanmaları genellikle eklemlerde bağ zedelenmeleri, kas-tendon-adale zedelenmeleri ve kıkırdak eklem zedelenmeleri olarak karşımıza çıkar. En sık rastlanan spor yaralanmaları ise tendon, kas, kıkırdak ve eklem gibi dokuların gereğinden fazla zorlanması ve fiziksel bir yük altında kalmasından dolayı gelişen yaralanmalardır.

Spor yaralanmalarının kök hücre ile tedavisi

Kök hücre tedavisi kas, eklem, tendon, kıkırdak, ligament ve bağ dokusundaki zedelenmeyi yok etmek, iyileştirmek ve tedavi altına almak üzere geliştirilen bir tedavi yöntemidir. Kök hücre yöntemi, hastanın kendisine ait olan yağ dokusundan elde edilen ve milyonlarca canlı kök hücre içeren SVF yani stromal vasküler fraksiyon sıvısının enjektör yardımıyla sorunlu olan bölgede iyileşmenin, onarımın, tamir edilmenin sağlanması için eklem içerisine enjekte edilmesidir. Kök hücre kendini yenileyebilme yeteneğine sahip olan vücudumuzdaki tüm doku ve organları meydana getiren ana hücrelerdir. Yetişkinlerde hücre ve dokuların yenilenmesi ve tedavi altına alınması kök hücrelerle sağlanabilir.

Vücudun bir yerinde görülen yaralanma "kemokin" adı verilen kimyasal maddeleri ortaya çıkarır. Kök hücrelerimiz bu kimyasal maddeye karşı oldukça hassastır. Hasarlı dokuda ortaya çıkan kemokini tespit eden kök hücreler, derhal hasarlı bölgeye giderek o bölgeyi hızla yeniler ve tamir eder.

Kök hücrelerimizin vücudumuzda en çok göbek çevresi yağ dokusunda bulduğu kanıtlanmıştır. Göbek çevresindeki cilt alt yağ dokusundan lipoaspirasyon uygulaması ile alınan 100 ml'lik yağ dokusundan milyonlarca canlı ve kendimize ait kök hücre elde edebilmek mümkün. Oldukça başarılı sonuçlar veren bu yöntem, hastadan alınan yağ miktarı vücut alanına göre az olduğu için estetik bir kaygı yaşanmasına da sebep olmaz. Hastadan elde edilen bu yağ dokusu uygulanan tıbbi işlemlerin ardından işlem sonunda içerisinde milyonlarca yenileyici, onarıcı, tamir edici canlı kök hücre içeren SVF sıvısına dönüştürülür . Bu SVF sıvısı iğne (injeksiyon) yöntemiyle uzman hekim tarafından hastanın hasarlı bölgesine uygulanır. Bu işlem sonrasında, yağ dokusu kişinin kendisine ait olduğu için alerjik bir reaksiyonla karşılaşılmaz ve vücudun bu dokuyu reddetme riski söz konusu değildir. Bu tedavinin avantajı ise; ameliyat stresi olmadan, kısa sürede yapılabilen bir tedavi olması, kişinin aynı gün evine dönmesi ve tedavinin hızla ve kısa sürede yanıt vermesidir.

Son Dakika Advertorial Sondakika Kök hücre ile spor yaralanmalarının hızlı tedavisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Mustafa Cengiz'den Avrupa Süper Ligi açıklaması: Başkan Perez yakın dostum, bize teklif gelirse değerlendiririz Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadın, önce bebeğini sonra hayatını kaybetti Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadın, önce bebeğini sonra hayatını kaybetti Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Bakan Elvan, 128 milyar dolar iddiaları hakkındaki bir soruda topu Merkez Bankası'na attı Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, bu kez de kolları sıvayıp fırının başına geçti Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu Son Dakika: Bir İngiliz savaş gemisi, mayıs ayında Karadeniz'e geçiş için Türkiye'ye bildirimde bulundu TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor TikTok videosu çekmediğiniz bir burası kalmıştı! Türbedeki görüntülere tepki yağıyor Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü Korsan taksici, aracına aldığı yolcunun polis olduğunu öğrenince şaşkına döndü İki yıl önce kapısına kilit vurulan devlet hastanesi talan edildi İki yıl önce kapısına kilit vurulan devlet hastanesi talan edildi