Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor - Son Dakika

Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor

12.01.2012 23:04
Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor, System.String[]

Köln'deki DİTİB Merkez Camisi'nde inşaat hızla ilerliyor.

Köln'deki DİTİB Merkez Camisi'nde inşaat hızla ilerliyor. Kaba inşaatı biten camide camlar takılmaya başladı. Merkez Camisi'nin Haziran ayında açılması planlanıyor.

Almanya'nın Köln kentindeki DİTİB Merkez Camisi'nin inşaatı, mimarlık bürosu ve müteahhit firmayla süren tartışmalara rağmen hızla ilerliyor. Kaba inşaatı biten camide, şimdi de cam bölümlerin takılmasına başlandı. Kısa bir süre önce başlatılan çalışmalarda, şu ana kadar caminin ana binasının çevresindeki bölümlerdeki cam bölümler hemen hemen bitirildi. Kubbenin bulunduğu bölümdeki cam takma çalışmaları ise devam ediyor.

Almanya'nın en modern cami ve kültür merkezi olarak kamuoyunun büyük desteğini alan görkemli yapının önümüzdeki haziran ayında açılması planlanıyor.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Cami inşaatı devam ederken, mimarlık bürosu ve kaba inşaatı yapan Nuha firması ile yaşanan problemlerle ilgili belirsizlik ise sürüyor. Bilindiği gibi, ilk olarak inşaatta hatalar olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz ekim ayında Mimar Paul Böhm ile yapılan anlaşma feshedilmişti. Ancak daha sonra Köln eski Anakent Belediyesi Başkanı Fritz Schramma'nın araya girmesiyle bu sorunun çözülmesi için adımlar atılmıştı. Buna ek olarak kaba inşaattan sorumlu Düsseldorf'daki Nuha firması da önceki gün yaptığı açıklamada, 2 milyon Euro alacağı olduğunu iddiasıyla dava açacağını belirtmişti. Bu iki konuda da ne tür gelişmeler olacağını önümüzdeki dönemde tarafların yapacağı görüşmeler belirleyecek.

Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor
Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor
Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Köln'de DİTİB Merkez Cami'nin İnşası Hızla İlerliyor - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Barcelona'lı Messi, Şampiyonlar Lig'nde 16 sezon üst üste gol atan ilk futbolcu oldu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Vaka sayılarında ve hastane başvurularında 2 kat artış var Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalindeki Gubadlı'yı iki taraftan kuşattı! Bölge her an kontrol altına alınabilir İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı