Köln'deki Bombalı Saldırıda Neonazi Parmağı - Son Dakika

Köln'deki Bombalı Saldırıda Neonazi Parmağı

06.01.2012 15:28
Köln'deki Bombalı Saldırıda Neonazi Parmağı, System.String[]

Almanya'nın Köln şehrinde 2004 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtte düzenlenen saldırıda da Neonazi parmağı tespit edildi.

Almanya'nın Köln şehrinde 2004 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtte düzenlenen saldırıda da Neonazi parmağı tespit edildi.

Alman'ya güvenlik birimleri, göçmen kökenli esnaflara yönelik cinayetlerin ardından aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı terör örgütünün çıkması üzerine 2000 yılından beri düzenlenen faili meçhul saldırı ve cinayetleri yeniden mercek altına aldı. Yetkililer, 2004 yılında Köln şehrinde düzenlenen bombalı saldırıda da bu örgüt üyelerinin rolünü ortaya çıkardı.

NSU üyelerinden tutuklu Beate Zschaepe, örgütünün suçları konusunda susmaya devam ederken, Zschaepe'nin ateşe verdiği evde ele geçirilen bilgisayarda yeni delillere ulaşıldı. Köln'deki saldırıya ait güvenlik kamerası kayıtları bu bilgisayarlarda tespit edildi.

Focus dergisi, Neonazi teröristlerin, örgütün reklamı için hazırladıkları video görüntülerinde yer alan Köln bombalı saldırısı ile ilgili verileri bilgisayarın hard diskine kaydettiklerini yazdı. Söz konusu saldırıyı NSU'nun yaptığı iki aydır söylenirken, soruşturmacılar yeterli ipucu bulmakta zorlanıyorlardı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı semtte gerçekleşen bombalı saldırıda 22 kişi yaralanmıştı.

2000 yılından itibaren sekizi Türk, biri Yunan dokuz esnaf ve bir polis memurunu öldürdükleri tahmin edilen Neonazilerin, 1998 yılında yer altına girdiği, illegal örgütü kurdukları ve bombalı saldırıların yanında çok sayıda banka soygunu gerçekleştirdikleri ifade ediliyor.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Köln'deki Bombalı Saldırıda Neonazi Parmağı - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 25 Ekim günü koronavirüs kaynaklı 72 can kaybı, 2017 yeni vaka tespit edildi Fatih'te yabancı uyruklu bir grup, otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirdi Süper Lig'de dev maç başladı! Canlı anlatım Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil