Kolombiya'da yerli protestocular İspanyol sömürge dönemi komutanının heykelini yıktı - Son Dakika

Kolombiya'da yerli protestocular İspanyol sömürge dönemi komutanının heykelini yıktı

Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da yerli protestocular, 16. yüzyılın başındaki İspanyol işgalinde bölgeyi ele geçiren sömürge komutanlarından Sebastian de Belalcazar'ın heykelini yıktı.

Kolombiya'da yerli protestocular İspanyol sömürge dönemi komutanının heykelini yıktı, System.String[]

Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da yerli protestocular, 16. yüzyılın başındaki İspanyol işgalinde bölgeyi ele geçiren sömürge komutanlarından Sebastian de Belalcazar'ın heykelini yıktı.

BBC'de yer alan habere göre, ülkenin güneyindeki Popayan kentinde, yerli Misak halkından bir grup protestocu, de Belalcazar'ı at üstünde tasvir eden heykeli iplerle çekerek kaidesinden çıkardı.

Devrilen heykelin baş bölümü tahrip olurken, olayı izleyen polisler protestoculara müdahalede bulunmadı.

Popayan Belediye Başkanı, heykelinin yıkılmasını "çok kültürlü bir kentin sembolüne yönelik şiddet eylemi" olarak niteledi.

Misak yerlileri, şehrin kurucusu İspanyol sömürge komutanının, atalarını katlettiğini ve topraklarını gasbettiğini savunuyor.

İspanyol işgali sırasında Güney Amerika kıtasının kuzeybatı kesimlerine yönelik çok sayıda askeri harekata önderlik eden de Belalcazar, 1537'de Popayan'da bir sömürge kenti kurmuştu.

ABD'de mayısta Afro-Amerikalı George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan ve Avrupa'ya yayılan ırkçılık karşıtı protestolar sırasında ABD ve Avrupa'da kölelik ve sömürge geçmişine ait çok sayıda figürün heykelleri park ve meydanlardaki kaidelerinden sökülerek kaldırmıştı.

Haber Yayın Tarihi: 17.09.2020 13:33 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kolombiya'da yerli protestocular İspanyol sömürge dönemi komutanının heykelini yıktı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'nin ilk korona hastasına tedavi gördüğü hastaneden dudak uçuklatan fatura Bilim Kurulu Üyesi korkutan gerçeğe dikkat çekti: Yaşlıların bıraktığı yoğun bakımları gençler dolduruyor "Pır pır" sesleri duyduğu için hastaneye gitti, kulağından canlı sinek çıkarıldı Karşılarında can veren kişiye aldırmadan bankta uyumaya devam ettiler Otomobil ile minibüs çarpıştı, otoyolda can pazarı yaşandı: 1 ölü, 6 yaralı Psikiyatrist Arif Verimli, reyting rekortmeni Kırmızı Oda'daki Binnur Kaya'nın mimiklerine dikkat çekti Caner Erkin, oyundan çıkarken teknik direktör Erol Bulut'a tepki gösterdi Rasim Ozan Kütahyalı Rıdvan Dilmen'in sözlerine yanıt vermedi, sadece futbol konuşmak istedi