Konak'ın Müzeleri Etkinliklerle Doluyor - Son Dakika

Konak'ın Müzeleri Etkinliklerle Doluyor

26.05.2018 10:37
Konak'ın Müzeleri Etkinliklerle Doluyor, System.String[]

Konak Belediyesi'nin butik müzelerinden Basmane'de yer alan Konak Kadın Müzesi ile Alsancak'ta bulunan Neşe ve Karikatür Müzesi, Müzeler Haftası kapsamında iki ayrı etkinliğe evsahipliği yaptı.

İzmir'de butik müze anlayışını yerleştiren Konak Belediyesi, düzenlediği etkinliklerle de müzeleri birer buluşma alanına dönüştürüyor. Son olarak Müzeler Haftası kapsamında iki anlamlı etkinlik daha gerçekleştirildi. Seyit Şanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri 6 aydır sürdürdükleri Kitap Okuma etkinliğinin son halkasını Konak Kadın Müzesi'nde gerçekleştirirken, Neşe ve Karikatür Müzesi'nde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü mizah ve yazın ustası Muzaffer İzgü ve onun dayazılarıyla renk kattığı Akbaba dergisinden karikatürler sergilendi.

GENÇLER MÜZEDE

Kadın Müzesi'nde gerçekleştirilen okuma etkinliğinde öğrenciler İngilizce öğretmenleri Nur Varolsun ile birlikte önce müzeyi gezdi, daha sonra Müzeler Haftası nedeniyle ürettikleri sloganları dövizlere yazarak haftaya katkıda bulundu. Son okudukları Fransız deneme yazarı Montaigne'nin kitabını değerlendiren ve üzerine konuşan öğrenciler müzede çalışma yapmanın ayrıcalığını da yaşadı. Her hafta farklı bir ortamda farklı kitabı okuyarak, üzerine tartıştıklarını ifade eden Öğretmen Nur Varolsun, son çalışmalarının Müzeler Haftası'na denk gelmesi nedeniyle Konak Kadın Müzesi'nde yapmak istediklerini söyledi. Bu anlamlı haftaya katkı sağlamak ve müzelerin önemine dikkat çekmek amacıyla öğrenciler öğretmenleriyle birlikte üzerinde; 'Bugün günlerden müze', 'Gezilecek çok müze, okunacak çok kitap var', 'Gençler müzede' gibi yazan dövizler hazırladılar. Farklı bir ortamda olmaktan mutlu olduklarını belirten öğrenciler herkesin yaşadığı kentteki müzeleri mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

İZGÜ KARİKATÜRLERİYLE ANILDI

Müzeler Haftası kapsamında Konak Belediyesi'nin Alsancak'ta yer alan Neşe ve Karikatür Müzesi'nde düzenlenen 'Ustaya Saygı Karma Karikatür Sergisi de büyük ilgi gördü. Bu yıl ikincisi düzenlenen serginin konuğu geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ünlü mizah ve yazın ustası Muzaffer İzgü ve onun dayazılarıyla renk kattığı Akbaba dergisi oldu. 1922-1977 yılları arasında yayımlanmış haftalık siyasi mizah dergisi olan Akbaba, Türk edebiyatının en uzun ömürlü mizah dergisi olma özelliğini de taşıyor. Edebiyat ve mizahın bu iki önemli isminin yer aldığı serginin açılışına İzmirli karikatür sanatçıları büyük ilgi gösterdi. 35 eserin yer aldığı açılışta Muzaffer İzgü ve Akbaba dergisi ile ilgili anılarını da anlatan konuklar hem Akbaba dergisini hem de Muzaffer İzgü'yü andı.

Konak'ın Müzeleri Etkinliklerle Doluyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Konak'ın Müzeleri Etkinliklerle Doluyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Sadakatsiz dizisinin yeni bölümü pandemi sebebiyle yayınlanmayacak BioNTech'in üst düzey yöneticisi Dr. Özlem Türeci: İngiltere'nin onay verdiği aşıların dağıtım sürecine başladık İzmir Valiliği, salgın nedeniyle spor salonunun hastaneye çevrildiği iddiasını yalanladı Kısa süreli küslük yaşayan Deniz Seki ve Demet Akalın barıştı MasterChef Türkiye şeflerinden evlenecek olan Serhat Doğramacı'ya altın sürprizi ABD'de salgının bilançosu son iki haftada ağırlaştı: Dakikada ortalama iki kişi hayatını kaybediyor Eski CHP Ümraniye Gençlik Kolları Başkanı'nın tacizine uğradığını iddia eden kadın: Askerden sonra kimseyle sevişmediğini söyledi Katar'a banka, borsa, fabrikanın ardından at spermi de sattık