Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ordudan silahlı gruplara yönelik operasyon - Son Dakika

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ordudan silahlı gruplara yönelik operasyon

01.11.2019 04:44
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ordudan silahlı gruplara yönelik operasyon, System.String[]

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) ordu, ülkenin doğusundaki silahlı gruplara yönelik geniş çaplı operasyon başlattı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) ordu, ülkenin doğusundaki silahlı gruplara yönelik geniş çaplı operasyon başlattı.

Ordudan yapılan açıklamada, Ugandalı ayrılıkçı grup Demokratik İttifak Güçleri (ADF) dahil bölgedeki tüm silahlı grupları ve isyancıları kapsayan askeri temizlik harekatı başlatıldığı bildirildi.

Ordu Sözcüsü Binbaşı Leon Richard Kasonga yaptığı açıklamada, "Ordu silahlı grupları tamamen ortadan kaldırmak için büyük çaplı operasyon başlattı ve tüm silahlı grupları, isyancıları yok edinceye kadar operasyonlar devam edecek." dedi.

Komşu ülkeler Burundi, Tanzanya, Ruanda ve Uganda'dan gelecek hiçbir askeri ve lojistik desteğin kabul edilmeyeceğini kaydeden Kasonga, operasyonlarda sadece KDC ordu güçlerinin yer alacağını söz konusu ülkelerin "ülke topraklarına girmeden" sadece istihbarat paylaşımlarını kabul edeceklerini ifade etti.

Kasonga ayrıca operasyonda KDC'deki görev süresi aralık ayında dolacak Birleşmiş Milletler (BM) İstikrar Misyonu (MONUSCO) askerlerinin de yer almayacağını aktardı.

Bölgede 120 silahlı grup bulunuyor

Ordunun ana hedefinin 2014'ten beri sivilleri katleden silahlı grup ADF isyancıları olduğuna dikkati çeken Kasonga, sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre ADF'nin bugüne kadar bölgedeki 3 bine yakın sivili öldürdüğünü anımsattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütüne (HRW) göre ülkenin doğusunda 120'den fazla silahlı grup bulunuyor.

Doğal kaynak mücadelesi

KDC'nin, Ruanda, Uganda ve Burundi ile sınırı bulunan doğusu, 20 yıldır bölgede çokça bulunan altın, kobalt gibi zengin doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırı ve çatışmalarına sahne oluyor.

Resmi kaynaklara göre, KDC'de 2017'den bu yana yaklaşık 2 milyon kişi, ülkenin farklı yerlerindeki şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ordudan silahlı gruplara yönelik operasyon - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Saldırıyı gerçekleştiren teröristler, paramotorla Münbiç'ten Amanoslar'a gelmiş Son Dakika: Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Hatay'daki patlamanın ardından ilk görüntüler geldi Jorge Jesus, 7 yıl önceki Fenerbahçe'yi unutamıyor: Beni en çok etkileyen maçtı İlk defa Ay'ın güneş gören yüzünde su bulundu İETT otobüsünde mastürbasyon yapan sapık, gözaltına alındı Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi