Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ruandalı ayrılıkçı lider yakalandı - Son Dakika

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ruandalı ayrılıkçı lider yakalandı

04.12.2019 15:22
Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ruandalı ayrılıkçı lider yakalandı, System.String[]

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda faaliyet gösteren Ruanda'nın Kurtuluşu Demokratik Güçlerinin (FDLR) liderlerinden Asifiwe Nshimiyimana Manudi Kuzey Kivu eyaletinde tutuklandı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda faaliyet gösteren Ruanda'nın Kurtuluşu Demokratik Güçlerinin (FDLR) liderlerinden Asifiwe Nshimiyimana Manudi Kuzey Kivu eyaletinde tutuklandı.

Yerel basındaki haberlere göre, ülkenin doğusunda 1 Kasım'dan bu yana ayrılıkçılara karşı operasyon düzenleyen KDC ordusundan yapılan açıklamada, FDLR'ye bağlı grubun ikinci ismi Manudi, Goma kentinde pazartesi günü yakalanarak tutuklandı.

Kuzey Kivu Operasyonu Sözcüsü Binbaşı Ndjike-Kaiko Guillaume, Manudi'yi Ndosho beldesi sakinlerinin iş birliği sayesinde tutuklayabildiklerini ifade etti.

"Operasyonlar sonuç veriyor"

Manudi'nin Ruandalı yetkililere teslim edileceğini söyleyen Guillaume, ayrılıkçı liderin yakalanmasının bir aydan uzun süredir devam eden operasyon neticesinde olduğunu kaydetti.

Guillaume, ordunun Beni kenti çevresindeki Ugandalı isyancı grup Demokratik İttifak Güçlerine (ADF) ait tüm mevkileri etkisiz hale getirdiğini vurgulayarak, "Birkaç gün içerisinde, bu grupla işimiz bitmiş olacak." dedi.

KDC ordusu kasımda operasyon başlatmıştı

Ordu, 18 Eylül'de FDLR'nin askeri kanadının başı Sylvestre Mudacumura, 9 Kasım'da da başka bir komutan Juvenal Musabyimana'yı etkisiz hale getirmişti.

KDC ordusu, 1 Kasım'da ülkenin doğusunda tüm silahlı grupları ve isyancıları kapsayan geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

Ülkenin Ruanda, Uganda ve Burundi ile sınırı olan doğusu 20 yıldır bölgede çokça bulunan altın, kobalt gibi zengin doğal kaynakların kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırı ve çatışmalarına sahne oluyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde Ruandalı ayrılıkçı lider yakalandı - Son Dakika


Son Dakika

Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Cumhurbaşkanlığı'ndan Türk gemisinde yapılan aramaya sert tepki: AB, taraflı olduğunu bir kez daha tescil etmiştir Ermenistan'dan yana tavır sergileyen Macron'dan tarihi Karabağ itirafı: Azerbaycan toprağıdır Ünlü sanatçı İsmail Türüt, Dağlık Karabağ'a özel şarkı besteledi Yerli koronavirüs aşısı 44 kişiye uygulandı, yan etki görülmedi Belediye şifrelerini ele geçiren yapı denetim firması 550 bin TL'lik vurgun yaptı Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fikirtepe talimatı: Kentsel dönüşümü TOKİ ve Emlak Konut yapacak Songül Karlı, gece yarısı kendisine gelen mesajı takipçileriyle paylaştı