Konsept Değişikliği, Fiyatı 10'a Katladı - Son Dakika

Konsept Değişikliği, Fiyatı 10'a Katladı

13.01.2012 11:20
Konsept Değişikliği, Fiyatı 10'a Katladı, System.String[]

İlk üretim yeri Edirne olmasına rağmen mis meyve sabunları, çeşitli illerde sunum değişikliğiyle yüksek fiyatlara satılıyor.

İlk üretim yeri Edirne olmasına rağmen mis meyve sabunları, çeşitli illerde sunum değişikliğiyle yüksek fiyatlara satılıyor.

Edirne'de pek çok imalathanede meyve figürleri şeklinde üretilerek tek tek ya da sepet için de aranjman olarak satışa sunulan mis meyve sabunları, başka illerde ve internet sitelerinde değişik modellemelerle sunularak neredeyse Edirne'de satılan fiyatlarının 10 katına satışa sunuluyor.

Edirne'de tarihi çarşılarda meyve figürlerinin tanesi 1 liradan yada sepet halinde 10-15 lira aralığında satılırken mis meyve sabunları, değişik internet siteleri aracılığıyla 80 lira ile 120 lira arasında satılıyor.

-Mis meyve sabununun geçmişi

Geçmiş dönemde Edirne ve Kudüs'te üretilen mis meyve sabunları, Osmanlı sarayında, sultanlara ve devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasındaydı. Sabundan yapılmış mis meyve sabunları, tarihte hem süs eşyası hem de temizlikte kullanılıyordu.

Elma, armut, üzüm, şeftali, kiraz, muz, kavun, çilek, kayısı, limon, portakal, karpuz dilimi, ayva, incir, nar, erik şeklinde her birine has kokusuyla üretilen meyve sabunları, 19. yüzyılda Edirne'nin en önemli ticaret geliri olmuştu.

Üretilen bu sabunların hepsi piyasada satılmaz, büyük kısmı padişahın isteği üzerine İstanbul'a Topkapı Sarayı'na gönderilirdi. Çok değerli bir süs eşya olarak kabul edilen meyve sabunları, özellikle padişah kızları ve cariyeleri tarafından çeyizlerine, odalarına konulurdu. Ayrıca padişahların yabancı devletlere gönderdiği hediyeler arasında, mutlaka mis sabunları da bulunurdu.

- EDİRNE

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Konsept Değişikliği, Fiyatı 10'a Katladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

6 maçta 6 gol atan Alanyasporlu Davidson, Süper Lig gol krallığında zirveye oturdu Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Bisikletiyle sulama kanalına düşen 2 yaşındaki çocuk, yaşamını yitirdi Tehditlere boyun eğmeyen Erdoğan, ABD'ye meydan okudu: Yaptırımın ne ise geç kalma yap Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli Belediye başkanının "torpil" iddialarına MEB'den jet yalanlama: Mesnetsiz Rekortmen dalgıç, 23 metre derinlikte boyu büyüklüğünde akya avladı Son Dakika! Erdoğan'dan kendisiyle ilgili skandal paylaşım yapan Hollandalı siyasetçiye tepki: Milletvekili müsveddesi, haddini bil