Son Dakika Haberleri: Greenpeace Üyeleri, Haliç Kongre Merkezinde Eylem Yaptı

Greenpeace Üyeleri, Haliç Kongre Merkezinde Eylem Yaptı

6 yıl önce

Greenpeace üyesi bir grup, Haliç Kongre Merkezi'nde pir petrol şirketinin organize ettiği konser öncesi kutup ayısı kostümleri giyerek eylem yaptı.

Greenpeace Üyeleri, Haliç Kongre Merkezinde Eylem Yaptı, System.String[]
Greenpeace üyesi bir grup, Haliç Kongre Merkezi'nde bir petrol şirketini 90'ıncı yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek Levent Yüksel ve Sezen Aksu konseri öncesi Kutup Ayısı kostümleri giyerek eylem yaptı. Levent Yüksel'in prova yaptığı sırada havada, "Kuzey Kutbu'nda petrol sondajına son" pankartı taşıyan paramotor dolaşırken, karada da kutup ayısı kostümleri giyen eylemciler vardı.

Shell'in 90'ıncı yıldönümü nedeniyle Haliç Kongre Merkezi'nde bir araya gelen Shell çalışanları Greenpeace üyelerinin eylemi ile karşılaştı. Havadan ve karadan eş zamanlı olarak başlayan eylemde Greenpeace üyesi bir grup, petrol şirketi Shell'in Kuzey Buz Denizi'ndeki petrol arama uygulamalarını protesto etti. Haliç'ten motorla kongre merkezinin iskelesine yanaşan 2 kutup ayısı kostümü giyen eylemciyi, kongre merkezi önünde, "Uzak Dur" yazılı pankartlar taşıyan Greenpeace üyeleri, karada eylem sürerken, havada da bir paramotor, "Kuzey Kutbu'nda petrol sondajına son" pankartı taşıdı.

Öte yandan Kongre Merkezi yakınında bulunan bir binaya da, "Kuzey Kutbu'ndan Uzak Dur" yazılı dev bir pankart asıldı. Kongre Merkezi'nin güvenlik görevlileri kutup ayısı kostümü giyen eylemcileri engellemeye çalışsa da, konserin düzenleneceği alana girmesine engel olamadı. Konser alanına geçiş sırasında kısa süreli arbede yaşandı. Ancak konser başlamadan önce son bulan eyleme güvenlik güçleri müdahale etmedi.

KORUMA ALANI TALEBİ

Kuzey Kutbu'nda yapılacak sondajla, sadece 3 yıl yetecek petrol reservi sağlanacağını ifade eden Greenpeace'nin Akdeniz İletişim Sorumlusu Gülçin Şahin, Kuzey Kutup bölgesinin koruma alanı ilan edilmesini talep ettiklerini belirtti. Kuzey Kutbunda yaşanacak bir petrol sızıntısının telafi edilemeyeceğinin altını çizen Şahin, "İklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu'ndaki buzulların erimesi petrol şirketlerine bir fırsat sağladı. Bu şirketler petrol aramak ve gezegenimizde kalan son petrol damlalarını çıkarmak için oraya doğru bir akın başlatıyorlar. Ancak Kuzey Kutbu sadece oradaki canlılar için değil tüm gezegenimiz için önemi bir yer. Burada olacak bir petrol sızıntısını temizlemenin imkanı yok. Bu yüzden Kuzey Kutbu'na başlayan akının durmasını ve Kuzey Kutup bölgesinin koruma alanı ilan edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.
Haber Yayın Tarihi : 11.09.2013 07:58 Kaynak: DHAŞarkıcı Gökhan Özoğuz, 4 Askerin Şehit Olmasını Ekrem İmamoğlu'nu Bağlayan Gazeteye Sitem Etti Ekrem İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na Saldırıya İlk Yorum: Talimat Aldılar Fenerbahçe Soyunma Odasında Skandal Dürüm İddiası!