Konukoğlu: Ticaret Olsun ya da Olmasın, Biz Suriye ile Etle Tırnak Gibiyiz - Son Dakika

Konukoğlu: Ticaret Olsun ya da Olmasın, Biz Suriye ile Etle Tırnak Gibiyiz

06.01.2012 12:19
Konukoğlu: Ticaret Olsun ya da Olmasın, Biz Suriye ile Etle Tırnak Gibiyiz, System.String[]

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olunması gerektiğini belirterek, "Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerle 'etle tırnak' gibiyiz.

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olunması gerektiğini belirterek, "Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerle 'etle tırnak' gibiyiz. Ticaret olsun ya da olmasın, o ülkelerle kardeşiz." dedi.

Gaziantep'te düzenlenen 'Ortadoğu'daki Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi' konulu panele katılan Konukoğlu, Gaziantep'in bölge illerinin yanı sıra, komşu ülkelere de sanayileşmede model olduğunu söyledi. Türkiye'nin çok uzun yıllar komşu ülkelerle kavgalı olduğunu ve iyi geçinemediğini anımsatan Konukoğlu, "Gaziantep özelinde 1993 yılından itibaren Halep'le başlattığımız ilişkiler, 2000'li yıllarla birlikte Türkiye ve Suriye arasında vizesiz geçişlerin yapıldığı bir süreci getirmişti." diye konuştu. Yakın zamana kadar Gaziantep ve Haleplilerin, günün her saatinde karşılıklı geçişler yapacak ölçüde yakınlaştıklarını kaydeden Konukoğlu, şöyle devam etti: "Bu dönemde yaşanan Arap Baharı, Suriye ile iyi ilişkilerimizde kesintiye yol açan süreci başlattı. İletişim teknolojisindeki gelişmeler sonucu televizyon ve sosyal medya, bazı ülkelerde demokrasi özlemini harekete geçirdi. Arap Baharını yaşayan ülkelerde demokrasiye geçme sürecinin çabuk ve sorunsuz bitmesini diliyoruz. Suriye başta olmak üzere kardeşlerimiz dediğimiz bu ülkelerle 'etle tırnak' gibiyiz. Ticaret olsun ya da olmasın komşularımızla, kardeşlerimizle iyi geçinmeliyiz. Kavgalı olamayız. Birbirimize ihtiyacımız var. Tarihe dayalı değerlerimiz ve kardeşlik bağımız olan komşu ülkelerle yeniden iyi ilişkiler kuracağımızdan şüphemiz yoktur."

Gaziantep'ten 2011 yılında 2010'a göre yüzde 37 artışla 4 milyar 928 milyon dolarlık ihracat yapıldığını vurgulayan Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: "Gaziantep'in ihracatındaki artış oranı, yüzde 18 olan Türkiye ihracatının iki katından fazla. Bölgemizden geçen yıl 7 milyar 40 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatımız da 2010 yılına göre yüzde 37 artış gösterdi. Siyaseti hükümetler yapar. Bizler sanayicileriz. Kavgadan çok, kardeşlik, dostluk ve iyi ilişkileri ön planda tutmalıyız. Türk milleti olarak kavgadan çok kardeşlik, dostluk ve arkadaşlığı ön planda tutan anlayıştayız. Komşu ülke insanlarının da bizden farklı olduğunu düşünmüyorum. O bakımdan komşu ülkelerdeki sorunlar ve komşu ülkelerle ilişkilerimizdeki soğukluk çabuk bitecektir. Yeniden eski günlere döneceğimizden şüphem yoktur."

"İSTİHDAM UYARISI"

Gaziantep'in bölge illerinden gelen göç dalgasını karşıladığını ve gelenlere AŞ - iş sunulması anlamında önemli bir görev üstlendiğini anlatan Konukoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "İstihdam yaratmada emek yoğun sektörlerin önemi gözden kaçırılmamalı ve ithalatta dikkatli olunmalı. Kendi fabrikalarımızı çalıştırmak, kendi insanımıza istihdam sağlamak istiyorsak, emek yoğun sektörlerde Uzakdoğu ülkelerinden yapılan ithalata duyarlı olmak zorundayız. Cari açığa çözüm anlamında da bunun gerekliliğine inanıyorum."

Star Gazetesi Yayın Koordinatörü Mehmet Ocaktan'ın yönettiği panelde, Star Gazetesi yazarları Prof. Dr. Eser Karakaş, Fehmi Koru ve Nasuhi Güngör ile Rixos Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince de görüşlerini paylaştı.

Konukoğlu: Ticaret Olsun ya da Olmasın, Biz Suriye ile Etle Tırnak Gibiyiz

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Konukoğlu: Ticaret Olsun ya da Olmasın, Biz Suriye ile Etle Tırnak Gibiyiz - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Çıktığı programda soruları yanıtlayamayıp zor anlar yaşayan Şevval Şahin, CNN Türk'e dava açıyor