Konya Aladağ'da Kızak Keyfi - Son Dakika

Konya Aladağ'da Kızak Keyfi

21.01.2019 13:55

Konya Aladağ'da kızak keyfiKONYA - Konya'nın Derbent ilçesindeki Aladağ'da bulunan kayak merkezinde kış etkinlikleri düzenlendi.

Konya Aladağ'da kızak keyfi

KONYA - Konya'nın Derbent ilçesindeki Aladağ'da bulunan kayak merkezinde kış etkinlikleri düzenlendi. Kızakla kayanlar, kardan adam yapanlar ve düzenlenen çeşitli yarışmalar renkli görüntüler oluşturdu.

Konya'nın doğa sporları merkezi olması için çalışmalar yürütülen, il merkezine yaklaşık 70 kilometre mesafede bulunan Derbent ilçesindeki 2 bin 385 metre rakımlı Aladağ'da kış etkinlikleri düzenlendi. Aladağ Kayak Merkezinde düzenlenen kış etkinliklerine çocuklar, aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vatandaşlar kızakla kayarak karın tadını çıkardı, kızak bulamayanlar ise naylonlarla kaymaya çalıştı. Kış etkinliklerine katılanlar halat çekme yarışması da yaparken, yamaç paraşütü ile atlayan ve paramotorla zirveden uçanlar da etkinliğe renk kattı. Bazı vatandaşlar da off road araçlarının arkasına bağlayan halatlara asılarak araçların gitmemesi için çabaladı. Aileler arasında da kardan adam yapma yarışması gerçekleştirildi. Yarışmaların sonunda birinci olanlara ödüllerini Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar verdi.

İlk defa bu projeden bahsedildiğinde insanların bunu tebessümle ve gülerek karşıladıklarını belirten Derbent Belediye Başkanı Hamdi Acar, buna rağmen kendilerinin bu projeden yılmadan çalışmaya devam ettiklerini ifade etti. Fizibilite raporunu hazırladıklarını ve bu projenin olabilirliğini ispatladıklarını kaydeden Başkan Acar, "Arkasından master plan projesi hazırlandı. Bu alan 54 milyon metrekare ve tamamında plan ve yerleşkelerin hepsi yapıldı. Binlerce sayfalık bilimsel çalışmalar var. Bunun sonucunda Bakanlar Kurulu kararı ve sonunda Cumhurbaşkanımızın onayıyla burası için kültür, turizm ilanı yapıldı. Bunun anlamı şuydu, burada yaz ve kış doğa sporları yapılabilir, bunun için burası uygundur ayrıca buraya yatırım yapan iş adamlarına da devlet dolaylı olarak teşvik sağlar dediler. Bu yapıyı biz yazın da kullanacağız. Buraya yatırım yapanlar sadece 4 ay kış sporları yaparak sezonu kapatmayacak. Teleferik 365 gün çalışacak, yapılan sosyal tesisler, restoranlar, kafeler, oteller 365 gün çalışacak. Çünkü burada futbol takımları için kamp yerleri olacak, dağ kızakları olacak, dağ bisikletleri için yarış pistleri olacak, dağcılık yapılacak, off roadcular için burası çok ideal, yamaç paraşütü yapılıyor. Yani yaz, kış 365 gün Konyamızın ihtiyaç duyduğu bu doğa sporlarını sunacak. Bu proje gerçekten çok güzel bir proje. Dededen toruna kadar herkesin şu kardaki mutluluğu, sevinci görmeye değiyor" ifadelerini kullandı.

Konya Aladağ'da Kızak Keyfi
Konya Aladağ'da Kızak Keyfi
Konya Aladağ'da Kızak Keyfi
Konya Aladağ'da Kızak Keyfi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Konya Aladağ'da Kızak Keyfi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Savaşı kaybeden Ermenistan'a bir şok daha! 30 yıllık işgal tazminatı ödeyecekler Mucize çocuk Ayda'nın babasından yürek yakan sözler: 'Annem gelecek pikniğe gideceğiz' diyor Duygu Sarışın kanser hastalarına saçlarını bağışladı 15'lik Best Model'in ardından 16 yaşındaki Ceyda Toyran'ın Miss Model seçilmesi tartışma yarattı Kartal Dr. Lütfi Kırdar Hastanesi Başhekimliği, korkutan koronavirüs test kuyruğunun nedenini açıkladı Trump başkanlığı devretme şartını açıkladı: Tüm oylar sayıldığında doğru olanı yapacağım Halil İbrahim Dervişoğlu hat-trick yaptı, Ümit Milli Takım Avusturya'yı mağlup etti Okan Bayülgen: Cumhurbaşkanı'na şikayet edildim, 4 iş yeri sahibi oldum