"Konya Ekonomi Ödülleri 2011" - Son Dakika

"Konya Ekonomi Ödülleri 2011"

18.02.2012 00:20

(KSO), Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği "Konya Ekonomi Ödülleri 2011", törenle sahiplerini buldu.

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası

(KSO), Konya Ticaret Borsası (KTB) ve Konya Vergi Dairesi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği "Konya Ekonomi Ödülleri 2011", törenle sahiplerini buldu.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Rixos Konya Otel'deki törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2023 vizyonuna dikkati çekerek, bu vizyonun her yıl yüzde 5'lik büyümeyle yakalanmasının neredeyse imkansız gibi göründüğünü, bu nedenle kullanılmayan kaynakların da harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Her il, ilçe, belde ve köyün bu hedef doğrultusunda kendi pozisyonunu yeniden belirlemek zorunda olduğunu vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

"Biz Konya olarak seferberlik ruhuyla kaynaklarımızı harekete geçirmeye çalışıyoruz. 'Kullanmadığımız kaynaklar neler, elimizde neler var-' diye düşünmeye çalışıyoruz. Bunları yaparken Türkiye'nin bu büyük hedefine nasıl omuz vereceğimizi düşünüyoruz. Türkiye'de tarımın büyüklüğü yüzde 8 iken Konya'da yüzde 20. Bu yüzden tarım, Konya için önemli. Bu nedenle tarım için yapılanlar Konya ekonomisi için belirleyici olacak."

Konya'da tarımın önemine dikkati çeken Doğan, hedeflerinin 1 milyon hektarlık alanda basınçlı sulamayı gerçekleştirmek olduğunu, bu anlamda DSİ'nin başarılı projelerini ilgiyle takip ettiklerini aktardı.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk de Türkiye'nin, bölgesinde büyük değişikliklerin yaşandığı bir dönemde, 2023 vizyonunu ortaya koyabildiğini söyledi.

2023 hedefinin kendilerini kamçıladığını dile getiren Öztürk, "Konyalı iş adamları olarak ülkemiz bu hedefe ilerlerken, biz 2023'de nerede olacağımızı planlıyoruz. Bizim en büyük sermayemiz sizsiniz" dedi.

KSO Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise Konya'dan 168 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, şehrin uluslararası sivil bir havaalanına ihtiyacının her geçen gün arttığını vurguladı.

Konya'nın her türlü talebini ilgili kurumlara ilettiklerini anlatan Büyükhelvacıgil, sektörde lider firmaların bulunduğu şehrin, uluslararası yatırımcıların dikkatini çektiğini bildirdi.

Konyalı sanayicilerin ve iş adamlarının gayretinin kendilerini mutlu ettiğini belirten Büyükhelvacıgil, ödül alan firmalarla da gurur duyduklarını ifade etti.

Büyükhelvacıgil, Konya'nın ekonomi mimarlarının başarısının ne kadar alkışlansa az olacağını sözlerine ekledi.

KTB Başkanı Uğur Kaleli de Türkiye'nin 2023 yılında dünyanın 10. büyük ekonomisi olma hedefinde olduğunu, bu hayalin gerçekleşeceğine inançlarının tam olduğunu vurguladı.

Konya'nın üretimiyle, sanayisiyle, ihracatıyla özel ekonomi bölgelerinin lokomotifi olacağını kaydeden Kaleli, Mavi Tünel ve Hızlı Tren gibi projelerin Konya için önemli olduğunu dile getirerek, bu projelerde emeği geçenlere teşekkür etti.

Törene, AK Parti Konya Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, sanayici ve iş adamları katıldı.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından firmalara ödülleri verildi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hava muhalefeti nedeniyle programa katılamadı.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Konya Ekonomi Ödülleri 2011' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Depreme canlı yayında yakalanan İzlanda Başbakanı büyük korku yaşadı Boşanma aşamasındaki eşine çocuklarının gözü önünde kurşun yağdırdı Azerbaycan'ın ağır darbe vurduğu Ermeni ordusunda moraller yerle bir! Basın toplantısına terlikle katıldı İYİ Parti'de 'FETÖCÜ' tartışması mahkemeye taşındı: İl Başkanı Buğra Kavuncu'dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu "Gençlik aşısı" adı altında cildine işlem yapılan genç kadının hayatı karardı Cüzdanını parkta düşüren şahıs, masada bıraktığı çöpleri toplayınca kimliğini geri alabildi Sakarya'da yaşayan Türkmen genç, Instagram'ın açığını bulunca 10 bin dolar ödül kazandı Üniversitedeki taciz skandalında öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Omzumdan kalçama kadar elledi