Konya'nın göl ve barajlarında denetim - Son Dakika

Konya'nın göl ve barajlarında denetim

Konya'nın bazı göl ve baraj sularında yasa dışı kaçak balık avının önüne geçilmesi amacıyla denetimler gerçekleştirildi.

Konya'nın bazı göl ve baraj sularında yasa dışı kaçak balık avının önüne geçilmesi amacıyla denetimler gerçekleştirildi.


Beyşehir yolu üzerindeki Altınapa Barajı'nda 4 günlük bayram tatilinde yürütülen denetimlerde herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanılmazken, Ilgın ilçesindeki Çavuşcu Gölü'nde ise su ürünleri av yasağı döneminde kaçak avlanmak amacıyla tatlı sulara serilen çok sayıda balıkçı ağı ele geçirildi. Çavuşcu Gölü'ndeki denetime katılan ekipler, balıkçı ağlarına gölde yaşam süren su kuşlarının da takılarak telef olduğunu ortaya çıkardı. Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünün koordinesinde Ilgın İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ilgın İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Ilgın ilçesi, Çavuşçu Gölü'nde gerçekleştirilen denetim ve kontrollere Avrasya Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu ve Konya Amatör Olta Balıkçıları, Kara Avcıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin (KAOBDER) gönüllü üyeler de katıldı. Yasa dışı avlanmanın önüne geçilmesi amacıyla göl sularına açılan özel bot ve balıkçı teknesiyle yürütülen denetimlerde, çok miktarda pinter ile kaçak avlanmak amacıyla serilen 6 bin metre uzunluğunda misina ağı ele geçirildi. Tatlı sulardan çıkarılan ağlara el konulurken, ağ gözlerine takılı vaziyetteki çok sayıda canlı balık da göl sularına tekrar bırakıldı. Bu arada, çok sayıda kuş ve su kuşu türünün yaşam alanı olan Çavuşcu Gölü'ndeki denetimlerde kaçak olarak avlanmak amacıyla serilen bir balıkçı ağına takılarak telef olan bir su kuşu da tespit edilip sulardan çıkarıldı. Takıldığı ağ gözlerinden canlı olarak kurtarılan yabani kaz yavrusu bir civciv de tekrar ait olduğu göl sularına salındı.


Denetimlerde, Doğal Hayatı Koruma Derneği yetkilileri su yüzeyinde bazı su kuşlarına ait olduğu yuvaların insan eliyle bozulduğunu saptarken, bulunan kesilmiş ve batık eski ağlarda ise çok miktarda balık ve kuş iskeletine rastlandığı bildirildi. Gölde üreme dönemindeki balık popülasyonunun korunması amacıyla ve sürdürülebilir bir su ve doğal yaşamın devamına yönelik olarak yürütülen denetimlerin bundan sonra da devam edeceği belirtildi. - KONYA

YORUMLAR

Son Dakika

12:14 Erkan Kolçak Köstendil ve Cansu Tosun'un bebekleri dünyaya geldi 12:10 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Yaz gelince virüs etkisini kaybetti" söylentisini yalanladı 11:27 Eski kocası tarafından çocuğunun gözü önünde vurulan kadın feryat etti: Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum 11:07 Aylar önce adliyede 15 kişi tarafından darp edilen genç avukat kalbine yenik düştü 11:05 Vatandaşa "Terbiyesizlik yapma lan" diyen kaymakama ödül gibi ceza 11:02 Son Dakika: Türk-Rus ortak devriyesine bombalı saldırı! 3 Rus asker yaralandı 10:53 Son dakika: Din İşleri Yüksek Kurulu: Ayasofya'daki fresk ve mozaiklerin varlığı namazın sıhhatine engel değil 10:32 Çim biçme makinesi bozulunca belediye başkanı tırpanı eline aldı 10:31 Hande Erçel'in leopar desenli bikinili pozu 1,5 milyon beğeni aldı 10:16 Rıdvan Dilmen: Trabzonspor, Abdülkadir Ömür için teklif edilen 22 milyon euroyu reddetti 10:07 Rize'deki selden son anda kurtulan çift, yaşadıklarını anlattı 10:06 Böyle yüzsüzlük görülmedi! Kahraman Ömer Halisdemir'in katili işine geri dönmek istedi 09:58 Kocası tarafından mahrem videoları paylaşılan talihsiz kadın konuştu: Başka erkekler beni taciz ediyor 09:56 Oyuncu Murat Eken, 4 yıllık evliliğini sessiz sedasız tek celsede bitirdi 09:50 Ayasofya açıklamalarının ardından Papa'ya zor soru: Cordoba için de acı çekiyor mu?