Son Dakika Haberleri: "Kop Dağı Tüneli"Nde Kazı Çalışmaları

"Kop Dağı Tüneli"Nde Kazı Çalışmaları

6 yıl önce

Erzurum-Bayburt arasındaki karayolunu 6 kilometre kısaltacak "Kop Dağı Tüneli"nde kış aylarına rağmen kazı çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Erzurum-Bayburt arasındaki karayolunu 6 kilometre kısaltacak "Kop Dağı Tüneli"nde kış aylarına rağmen kazı çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Karayolları Erzurum Bölge Müdürü Şenol Altıok, Kop Dağı Tüneli şantiyesinde düzenlediği basın toplantısında, Erzurum-Bayburt karayolu üzerinde Karadeniz'i güneye ve doğuya bağlayan önemli bir geçiş güzergahı üzerinde yer alan tünelin kazı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Kop Dağı Tüneli'nin gidiş-geliş olarak çift tüp şeklinde yapıldığını, her biri 6 bin 500 metre olmak üzere toplam 13 kilometre uzunluğunda olacağını belirten Altıok, tünel inşaatının sözleşmeye göre 2014 yılı sonunda hizmete girmesi gerektiğini, ancak sözleşmeden ve yer tesliminden kaynaklanan sorunlar nedeniyle geç başlandığı için 2015 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Tünelin yapıldığı yörede çok ağır geçen kış aylarında kar, çığ ve buzlanma nedeniyle yolun zaman zaman kapandığını anlatan Altıok, Kop Dağı Tüneli'nin kapanan yolun 12 ay boyunca trafiğe hizmet vermesini sağlamakla beraber bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine de katkı sağlayacağını söyledi.

Altıok, yaklaşık 2 bin 400 metrelik ülkenin en yüksek ve en zorlu geçitlerinden, sürücülerin korkulu rüyası olan Kop Geçidi'nde yapılacak tünelle, rakımın 2 bin 50 metreye inmesinin sağlanacağını, trafiğin yıl boyunca kesintisiz hizmet vereceğini belirtti.

Proje bedeli 319 milyon TL olan tünelin 6 bin 500 metre boyunda ve çift tüp şeklinde yapılacağını anlatan Altıok, Erzurum-Bayburt karayolunun 6 kilometre kısaltılacağını, seyahat süresinin 1 saate düşeceğini ifade ederek, "2015 yılı sonunda hizmete girecek Kop Dağı Tüneli'nde 100 metre kazı çalışması yapıldı. İnşaat çalışmaları için şu ana kadar 17 milyon TL harcama yapıldı" diye konuştu.

Altınok, tünelin Bayburt tarafındaki ağzında da yakın zamanda kazı çalışmalarına başlanacağını kaydetti.

Daha sonra basın basın mensupları yoğun kar yağışının devam ettiği tünelin inşaat bölgesine götürülerek, çalışmalar hakkında bilgilendirildi.

Muhabir: Hasan Özkal

Yayıncı: Emine Konuk - ERZURUMEski Çalışanıyla Cinsel İlişki Görüntüleri Kaydedilen İş Adamı, Karakola Koştu Kızı, Patronu Tarafından Tacize Uğrayan Anne Sinir Krizi Geçirdi

Son Dakika! Putin: Teröristler 700 Kişiyi Rehin Aldı, İçinde ABD Vatandaşları da Var