Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı - Son Dakika

Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı

20.07.2018 11:39
Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı, System.String[]

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gesi bölgesindeki Koramaz Vadisi’nin korunması gereken dünya mirası için çalışmaların devam ettiğini ve bunun için toplantı düzenlendiğini söyledi.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Gesi bölgesindeki Koramaz Vadisi'nin korunması gereken dünya mirası için çalışmaların devam ettiğini ve bunun için toplantı düzenlendiğini söyledi.

Koramaz Vadisi'nin barındırdığı bitki türü ve doğal güzellikleri ve çevresi ile bütünleşen özgün yerleşim alanı ile adeta açık alan botanik parkı olduğunu ifade eden, Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

" Kayseri'nin Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse, Bağpınar mahalleleri sınırları içerisinde yer alan vadi, antik medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Subaşı'ndan başlayıp Kayseri - Sivas karayoluna kadar uzanan vadinin içerisinden bir dere akmaktadır. Dere, vadinin çeşitli noktalarından doğan tatlı su ve çevreden gelen toplama sularla beslenmektedir. Vadi içerisinde irili ufaklı çok sayıda mağara, kuşluk, ibadet yapıları, yer altı savunma yapısı yer almaktadır. Bu mağaraların bir kısmında hala freskolar yer almaktadır. Zamanında şapel olarak kullanılan bu mağaraların kapıları genelde güneye bakacak şekilde konumlandırılmış ve içlerinde doğuya bakan apsisler bulunmaktadır. Vadide tür olarak söğüt, ceviz, meyve ağırlıklı bir ağaç nüfusu söz konusudur. Köylülerin ekip biçtikleri sebze ve meyve bahçeleri yine vadi içerisinde yer almaktadır. Koramaz vadisi doğu batı doğrultusunda uzamaktadır ve doğu uç noktasında "Koramaz Dağı" yer almaktadır. Koramaz Dağı, Kayseri ilinin analog televizyon vericilerini taşımaktadır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyen sporcuların uğrak adresi olan vadi, mutlaka görülmesi gereken bir tabiat hazinesidir.

ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy ile Melikgazi Meclis Üyesi Serdar Altuntuğ ve Belediye Temsilcilerinin katıldığı toplantıda UNESCO değerlendirilmesinin yapıldığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, bu çalışma ile turizm ve kültür şehri olarak şehrimize bir misyon daha kazandırmak istediklerini sözlerine ekledi. - KAYSERİ

Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı
Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Koramaz Vadisinin Dünya Miras Listesine Dahil Edilmesi İçin Çalışmalar Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ, FETÖ sözleri nedeniyle disipline sevk edildi Koronavirüse yakalandığını açıklayan Irmak Ünal'ın göğüs dekoltesi dikkat çekti Son Dakika! Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Ünlü oyuncu Melisa Döngel, arkadaşlarıyla gittiği kafeye alınmayınca olay çıkardı: Sizi bitireceğim Suudi Arabistan'daki Fransız Konsolosluğu'na saldırı: 1 yaralı İlçeyi yasa boğan ölümler! Üç kardeş, 54 gün içinde koronavirüsten hayatını kaybetti Bakan Koca duyurdu: Düzce'de vaka artışı yüzde 99 seviyesine ulaştı