Koronavirüs, Amazon ormanlarında dış dünyaya kapalı yaşayan kabileye de bulaştı - Son Dakika

Koronavirüs, Amazon ormanlarında dış dünyaya kapalı yaşayan kabileye de bulaştı

Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını Brezilya'nın Amazon bölgesine de sıçradı. Amazon ormanlarında dış dünyadan izole bir şekilde yaşayan Yanomami kabilesinde 15 yaşındaki bir çocuk Kovid-19'a yakalandı.

Dünya genelinde 1 milyon 500 binden fazla kişiye bulaşan ve 95 binden fazla kişinin ölümüne neden koronavirüs, bu kez Amazon ormanlarını tehdit ediyor. Yabancı hastalıklara karşı savunmasızlığıyla bilinen ve Amazon ormanlarında yaşayan Yanomami halkı arasında ilk kez koronavirüs vakasının tespit edildiği bildirildi. Hastanın 15 yaşında bir çocuk olduğu, Roraima eyaletinin başkenti Boa Vista'daki bir hastanede yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğü ifade edildi.

"YANOMAMİLER ARASINDAKİ KORONAVİRÜS VAKASINI DOĞRULADIK"

Brezilya Sağlık Bakanı Luiz Henrique Mandetta basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Yanomamiler arasındaki koronavirüs vakasını doğruladık. Bu çok endişe verici. Yerliler konusunda üç misli dikkat etmeliyiz. Özellikle de dış dünyayla çok az teması olanlar konusunda" dedi.

Mandetta, hükümetin salgına karşı savunmasız yerli halklar için bir saha hastanesi inşa etme planı olduğunu da aktardı.

YERLİ HALK ARASINDA EN AZ 7 VAKA TESPİT EDİLDİ

Brezilya'nın Globo gazetesi de ülkedeki yerli halklar arasında en az 7 koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. 300'den fazla etnik gruptan yaklaşık 800 bin yerli nüfusa sahip Brezilya'da bir hafta önce Kokama etnik grubundan 20 yaşındaki bir kadına da koronavirüs pozitif teşhisi konmuştu.

Kornavirüs, Amazon ormanlarında dış dünyaya kapalı yaşayan kabileye de bulaştı

SITMA VE KIZAMIK GİBİ HASTALIKLARDAN DA ETKİLENMİŞLERDİ

Yüzlerini sürdükleri boyalar ve taktıkları piercinglerle tanınan Yanomamilerin sayısının yaklaşık 27 bin olduğu belirtiliyor.

20. yüzyıla kadar dış dünyadan büyük oranda izole bir hayat süren Yanomamiler 1970'li yıllarda sıtma ve kızamık gibi hastalıklar nedeniyle de büyük zarar görmüştü.

Amazon yağmur ormanlarında yaşayan yerli halklar dışarıdan gelen hastalıklara karşı özellikle savunmasız. Çünkü dışarıya kapalı oldukları için dünyadaki çoğu insanın aksine bu hastalıklara bağışıklık geliştirmiş olmuyorlar.

Brezilya Sağlık Bakanlığı'na göre ülkedeki Kovid-19 vaka sayısı çarşamba günü yaklaşık 16 bine ulaştı. Hastalık nedeniyle 133 kişi de hayatını kaybetti.

Koronavirüs, Amazon ormanlarında dış dünyaya kapalı yaşayan kabileye de bulaştı
Karantinadan çıkmaya hazırlanan Belçika'da atık sularda koronavirüs izine rastlandı

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü'nden koronavirüs ilacı açıklaması: Heyecan verici haberler var

Putin koronavirüsle mücadeleyi Türklerle yapılan savaşlara benzetti


Son Dakika

Hindistan'da erkek arkadaşıyla kaçan genç kıza meydan dayağı atıldı Cinsel ilişki fantezisi için tutulan iki adam ellerinde palalarla yanlış eve girdi Erdoğan'ın mesajı Yunanistan'ı çıldırttı: Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma Rus milyarderler koronavirüs salgınından kurtulmak için Avrupa sahillerine kaçıyor Siyahi Amerikalı Floyd'un öldürüldüğü Minneapolis'te göstericiler polis merkezini ateşe verdi Erdoğan'ın Ayasofya sözleri sonrası Yunanistan'dan ilk resmi açıklama: Bu bir meydan okuma Hindistan'da bir rahip, koronavirüsün sona ermesi için bir kişiyi kurban etti Çekirge istilasına karşı son çare: Gürültü yapın, şehri geçip giderler Eylemleri bastırmak için uğraşan Trump hakkında bomba iddia: Hamile bıraktığı asistanını boğarak öldürdü ABD polisi, siyahi protestocularla baş edemeyince Amerikan ordusu harekete geçti Sırlar ortaya çıkıyor! Uçaktaki cinsel ilişki skandalında yeni detay Korona engeline takılan doktor çift, çalıştıkları hastanede evlendi CNN muhabiri, Minneapolis'teki olayları anlatırken canlı yayında gözaltına alındı Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın tweetini şiddeti yücelttiği için gizledi Filmleri aratmayan görüntü! İki grup av tüfekleriyle sokak ortasında çatıştı