Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir - Son Dakika

Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir

04.03.2021 09:14

Türkiye'de birçok ilde normalleşme adımları atılırken, tedbirlere uyulması konusunda uyarılar da gelmeye devam ediyor. Son bir haftadaki vaka artışlarından endişe eden uzmanlar, hiçbir uluslararası bilimsel kurulun tedbirleri kaldırmayı önermediğini ve nisan ayında oluşabilecek tablonun kasım ve aralık aylarından kötü olabileceğini ifade ediyor.

Türkiye, koronavirüs pandemisiyle mücadelede yeni bir döneme girdi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs risk haritasına göre 'çok yüksek riskli' illerin dışında kalan yerlerde lokanta, kafe ve restoranlar hizmet vermeye başladı. Bu gelişme vatandaşı ve esnafı sevindirirken, vakalardaki önlenemez artış işe tedirgin etmeye devam ediyor.

Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir

KORKUTAN TABLO

3 Mart'ta açıklanan verilere göre Türkiye'de son 24 saatte 138 bin 18 Kovid-19 testi yapıldı. 11 bin 520 kişinin koronavirüs testi pozitif çıkarken, 65 kişi hayatını kaybetti. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,6, yatak doluluk oranı yüzde 49,1 olarak gerçekleşti. Erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63,2, ventilatör doluluk oranı yüzde 28,3, ortalama temaslı tespit süresi 8 saat, filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kaydedildi.

10 BİN BARAJI AŞILDI

Son 2 aylık koronavirüs tablosuna göre 24 Ocak'ta 5 bin 277 olan vaka sayısı 27 Ocakta 7 bin 489'a yükselmişti. Şubatta vaka sayıları günde 7-8 bin arasında değişirken, son günlerinde ise artış yükseldi. Şubatın son günü 8 bin 424 kişi koronavirüse yakalanırken, 2 Mart'ta 10 bin barajı aşıldı.

Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan.

ARTIŞIN İLK HEDEFİ OLARAK İSTANBUL, İZMİR VE ANKARA'YI GÖSTERDİ

Yerinde karar dönemiyle başlayan normalleşme süreci vatandaşı sevindirirken, uzmanlar ise tablonun daha da kötüye gideceği korkusunu yaşıyor. Milliyet'ten Mert İnan'ın haberine göre konuyla ilgili endişelerini dile getiren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son bir haftadır vaka sayılarında kıpırdanma olduğunu ve tedbirleri kaldırmayı hiçbir uluslararası bilimsel kurulun önermediğini söyledi. Bundan sonraki artışın ilk hedefi olarak İstanbul, İzmir ve Ankara'yı gösteren Ceyhan, "Tablo kasım, aralıktan kötü olur mu diye endişeliyim" dedi.

Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir

Son Dakika Güncel Korona vakalarındaki son bir haftalık artış uzmanları korkutuyor: Kasım ve aralıktan bile kötü olabilir - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • Ne olmuş yani: 85 milyonda günlük 10bin vaka 600 hasta, bu sayı diğer hastalıklarda da var. Trafikte bile hergün kaza ve ölüm oluyor trafik durduruluyor mu, trafik daha riskli değil mi? Ayrıca dünyada 8 milyar insan var ve 1 yılda 2milyon kişi ölmüş, üstelik grib-nezle de korona yazıldığı halde. Buna rağmen 1 yılda her 4000 kişiden bir kişi ölmüş. Bu nasıl salgın olabilir. Olsa olsa komedi olur. Korona tedbirleri yüzünden ölenler koronadan ölenlerden fazla. Cevap Yaz 8 9 Yayından Kaldır

Son Dakika

Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Deniz Çoban, Cenk Tosun'un pozisyonuyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu: VAR'ın devreye girmemesi doğru Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Futbolcu Alpaslan Öztürk'ün eşi Ebru Şancı, sosyal medyada isyan etti: 2500 TL aidat ödediğimiz o güvenlikli site yönetimi istifa edin Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı Seçmen en çok hangi partilere mesafeli? Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İsrail Yayın Kuruluşu: İran'daki nükleer tesis patlamasının arkasında Mossad var İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti İngiltere'de koronavirüse bağlı son 7 aydaki en düşük can kaybı! Sadece 7 kişi vefat etti Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı Cihangir'de bir kadını taciz edip boğazına bıçak dayayan sapık yakalandı AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası AB Konseyi Başkanı Michel'in istifası için kadın derneklerinden imza kampanyası İstanbul'a gelen bir uçakta kavga çıktı, olay kameralara yansıdı İstanbul'a gelen bir uçakta kavga çıktı, olay kameralara yansıdı

Son Dakika Haberleri

04:29