Koronavirüsü Kapadokya'yı ziyaret eden Çinli turist sayısını olumsuz etkiledi - Son Dakika

Koronavirüsü Kapadokya'yı ziyaret eden Çinli turist sayısını olumsuz etkiledi

3 ay önce

Çin'de ortaya çıkan ve 132 kişinin ölümüne sebep olan koronavirüs turizmi de olumsuz etkiliyor. Kapadokya'da olumsuz etkilenen turistik yerlerden biri oldu. Çinli turistlerin rezervasyonlarını iptal ettiği öğrenildi.

Çin'de ortaya çıkan korona virüsü Türkiye'de turizmi etkileyeceği gibi özellikle Kapadokya Bölgesini ziyaret eden Çinli turist sayısında azalma bekleniyor.

ÇİNLİ TURİST SAYISINDA AZALMA OLACAK

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı tehdit eden Korona virüsü, Kapadokya bölgesini ziyaret eden Çinli turist sayısında da ciddi oranda azalma bekleniyor. 2019 yılında Kapadokya bölgesini 275 bin Çinli turist ziyaret ederken turizmciler 2020 yılında ise bu rakamın virüs tehdidinin devam etmesi halinde ciddi anlamda düşüş bekliyor.

"TURİZMİ TEHDİT EDİYOR"

TÜRSAB Kapadokya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Talip Aldemir yaptığı açıklamada Çin'de ortaya çıkan Korona virüsünün turizmi ciddi şekilde etkilediğini söyledi. Aldemir, "Korona virüsü şuanda tüm dünyayı tehdit eden bir virüs olarak gündemimize geldi. Umarız bir an önce bu virüsün antivirüsü bulunur. Kimseyi daha fazla tedirgin etmeden, tehdit etmeden kapanır. Bunun etkileri ülke turizmimizi çok ciddi şekilde etkileyeceği gibi, özellikle 2018 yılında ciddi anlamda Çin'den ülkemize ve Kapadokya bölgemize turist akını gerçekleşti. Şu an için Sağlık Bakanlığı'nın önlem aldığını biliyoruz. İnşallah bir an önce kapanır ve turizmimizi etkilemez diye düşünüyoruz" dedi.

"KAPADOKYA'DA İPTALLER VAR"

Çin'de ortaya çıkan korona virüsünün ardından bölgeyi ziyarete gelecek Çinli turistlerin rezervasyon iptallerinin olduğunu söyledi. TÜRSAB Kapadokya BTK Başkanı Talip Aldemir, "Bölgemizde şu anda tedirginlikler var. İptallerimiz ciddi anlamda olmasa da var" şeklinde konuştu.

Koronavirüsü Kapadokya'yı ziyaret eden Çinli turist sayısını olumsuz etkilediSon Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu: Koronavirüse yakalanan 20 civarında polisimiz var
Halk Sağlığı Uzmanı Prof. İlhan: Türkiye'de koronavirüs ölüm hızı yüzde 1,4 İçişleri Bakanı Soylu: Salgın nedeniyle Yunanistan sınırındaki mültecileri geri gönderme merkezlerine aldık