Koronavirüs aşısının mucidi Şahin: Hayat gelecek kış itibariyle normale dönecek - Son Dakika
BBC

Koronavirüs aşısının mucidi Şahin: Hayat gelecek kış itibariyle normale dönecek

15.11.2020 15:57

Koronavirüse karşı yüzde 90'ın üzerinde etkili aşıyı bulan Biontech şirketinin CEO'su Prof. Uğur Şahin, aşının etkisinin yaz aylarında yoğun bir şekilde görüleceğini ve hayatın gelecek kış itibariyle normale döneceğini ifade etti.

BioNTech ve Pfizer, geçen hafta yapılan testlerdeki ilk analizlerin aşının Kovid-19'a yakalanmayı yüzde 90'dan daha fazla önlediğini söylemişti. Testlere 43 bin dolayında kişi katıldı. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde yapılıyor.

BULAŞMA RİSKİNİ AZALTACAK

Bir programa katılan Şahin, aşının hastalığın bulaşmasını azaltacağına ve aşı vurulmuş bir kişideki semptomların gelişmesini engelleyeceğine inandığını söyledi.

Şahin "Ben böyle yüksek etkili bir aşıyla insanlar arasındaki bulaşmanın azalacağına inanıyorum. Belki yüzde 90 değil, belki yüzde 50 oranında. Ancak bunun salgının yayılmasında büyük bir azalma getireceğini de unutmayalım" dedi.

AŞI DAĞITIMI YIL SONUNDA

İlk etkili koronavirüs aşısının bulunduğu açıklamasının ardından, Oxfor Üniversitesi Profesörlerinden John Bell hayatın bahar aylarında normale dönebileceğini söylemişti. Ancak Şahin, bunun daha uzun süreceğini belirtti. Şahin, her şey yolunda giderse aşının dağıtımının yıl sonunda ve gelecek yıl başlarında başlayabileceğini vurguladı.

aşının vaka sayılarına çok büyük bir etkisi olmaması nedeniyle bu kış aylarının yine zor geçeceğini belirten Şahin, amaçlarının Nisan ayı itibariyle dünya genelinde 300 milyon doz dağıtmak olduğunu söyledi.

"YAZ AYLARI BİZE YARDIMCI OLACAK"

Daha büyük etkinin daha sonra görüleceğini belirten Şahin "Enfeksiyon oranlarının düşmesiyle yaz ayları da bize yardımcı olacak ve gelecek yılın sonbahar/kış aylarında yüksek düzeyde aşılanma oranı yakalamamız kesinlikle çok önemli" dedi.

Şahin, tüm aşılama programlarının gelecek sonbahar aylarından önce bitirilmesinin çok önemli olduğuna da işaret etti.

GENÇLERDE ÇOK FAZLA ETKİLİ

Şahin, aşının ileri yaştakilerde gençlerdeki kadar etkili olup olmadığı sorulduğunda, bu konuda gelecek üç hafta içinde daha iyi bir fikre sahip olmayı beklediklerini vurguladı.

Prof. Şahin, aşının ikinci dozunun vurulmasından sonra bağışıklığın ne kadar süreceğinin ise bilinmediğini, ancak bağışıklığın bir yıl içinde düşmesi halinde ek bir aşı yapmanın "çok da zor olmaması gerektiğini" anlattı.

AŞININ YAN ETKİLERİ ŞİDDETLİ DEĞİL

Şahin, aşının başlıca yan etkilerinin ise, aşı yerinde birkaç gün süren ağrı ve bazı deneklerde yine birkaç gün süren hafif ateş olduğunu belirtti.

Koronavirüs aşısının mucidi Şahin: Hayat gelecek kış itibariyle normale dönecek

Son Dakika Dünya Koronavirüs aşısının mucidi Şahin: Hayat gelecek kış itibariyle normale dönecek - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR (3)
  • veli : HOCAM SİZİNDE NE DEDİĞİNİZ BELLİ DEĞİL DEVAMLI BİR AÇIKLAMA YAPIYORSUNUZ BİRİ BİRİNİ TUTMUYOR ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN Cevap Yaz 33 5 Yayından Kaldır
  • insanlarla dalga geçmeyin. lütfen: yalancının mumu yatsıya kadar yanarmış, Allah görüyor yaptıklarınızı ben sizin gibileri ona havale ediyorum. onun adaleti yeter siz bu yalanlarla ötede çekeceğiniz azabı düşünün olmayan bir şeyi varmış gibi gösterip ilaç şirketlerini zengin etmek ve insanları aşı bahanesiyle kontrol altına almak tabi bunu kim yaptırıyor dış güçler, başımızdakilere emrediyor onlar da emre uyuyorlar, amaçlarına ulaşamayacaklar inşallah, Allah böyle müslüman düşmanlarına fırsat vermesin. amin Cevap Yaz 17 20 Yayından Kaldır

Son Dakika

Algı Eke'den magazin gündemini sarsan 'yasak aşk' itirafı: İğrenç bir şeydi Uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst serbest bırakıldı Trump görevinin son gününde BAE'ye F-35 savaş uçağı satışına onay verdi Son Dakika: Destekleme ve yetiştirme kursları ile takviye kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'ta başlayacak Joe Biden, resmen ABD'nin 46. Başkanı oldu 10 yıl önce kıyafet almamaya yemin eden öğretmen 100 bin TL biriktirdi Biden'dan 17 kritik karar! Aralarında Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması da var 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş