İtalya 107 doktor koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti - Son Dakika
BBC

İtalya 107 doktor koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Dünyada koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İtalya'da bugüne kadar çoğu pratisyen 107 doktor, hayatını kaybederken doktorların korumasız olarak görevlendirildiği ifade edildi.

İtalya Tabipler, Cerrahlar ve Diş Hekimleri Birlikleri Ulusal Federasyonu, salgında hayatını kaybeden doktorların kimlik bilgilerini düzenli olarak açıklıyor.

107 DOKTOR, 28 HEMŞİRE HAYATINI KAYBETTİ

Federasyon'un açıklamasına göre ülkede koronavirüs salgınında ilk doktor ölümü 11 Mart'ta yaşandı, o tarihten bu yana hayatını kaybeden doktor sayısı 107'ye ulaştı. Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hemşire sayısı da 28'e çıktı.

14 BİNDEN FAZLA SAĞLIK PERSONELİ VİRÜSE YAKALANDI

İtalya Sağlık Yüksek Enstitüsü'nün verilerine göre, ülkede Kovid-19'a yakalanan sağlık personeli sayısı 14 bini geçti. Ülkede toplam can kaybı 18 bin 279'a, bugüne kadar tespit edilen toplam vaka sayısı da 143 bin 626'ya ulaştı.

"ÇIPLAK ELLE VİRÜSLE SAVAŞMAYA GÖNDERİLMİŞLERDİ"

İtalya Tabipler, Cerrahlar ve Diş Hekimleri Birlikleri Ulusal Federasyonu Başkanı Filippo Anelli, sağlık personelinin gerekli koruyucu önlemler olmaksızın çalışmak zorunda bırakılmasını eleştirdi.

Anelli dün yaptığı açıklamada, "(Hayatını kaybeden) doktorların çoğunluğu pratisyen hekimdi, virüsle savaşmaya çıplak elle gönderilmişlerdi" dedi.

"Meslek grubumuz yas içinde, kayıplarına ağlıyor ve hem meslektaşlarımızı hem de vatandaşları korumak için mücadele ediyor" diyen Anelli, bölgesel yönetimler ve merkezi hükümetten sağlık personelinin korunması için birlik içinde hareket etmelerini istedi.

ÖLEN 100. DOKTOR SURİYELİ GÖÇMENDİ

İtalya'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden doktorlardan 100.'sü, Suriye asıllı Samar Sinjab oldu. Veneto bölgesinde görev yapan 62 yaşındaki Sinjab, yaklaşık bir ay hastanede tedavi görmesinin ardından dün hayatını kaybetti.

Sinjab'ın hikayesi bugün birçok İtalyan gazetesinde yer aldı. İtalyan basını, Samar Sinjab'ın yıllar önce üniversite eğitimi için İtalya'ya geldiğini yazdı.

Corriere della Sera gazetesi baş sayfadan yayımladığı "100. Doktor" başlıklı makalede şu ifadeleri kullandı: "Samar, yoğun bakımda tedavi gördüğü hastanede bile her gün hastalarının durumunu soruyordu. Ön cepheye döneceğinden emindi, ama beyaz önlüklerden oluşan tepenin üzerine düştü."

İtalya 107 doktor koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
BBC

Son Dakika

ABD'li hakim, tecavüze uğrayan kadına sorduğu soru sonrası görevden alındı Nissan, Barselona'daki fabrikasını kapatıyor TikTok'a yüklenen video sayesinde 2 senedir kayıp olan babasını buldu ABD'de sular durulmuyor! Dün başlayan protestolar, yağmalamayla devam ediyor Öfkeli baba, Müslümanlıktan Hristiyanlığa geçen kızını diri diri yakmak istedi Salgın dönemindeki en ilginç olay! Cenazesinden bir ay sonra evine döndü Kan donduran olay! 11 yaşındaki oğlunu öldürüp hiçbir şey olmamış gibi kayıp ilanı verdi Üzüm bağının altından çıkan 1700 yıllık tarihi eser görenleri büyüledi ABD'li perakende şirketi Tuesday Morning, koronavirüs nedeniyle iflas erteleme başvurusu yaptı Gerginliğin arttığı Himalayalar sınırına Çin ve Hindistan binlerce asker gönderdi 1.700 akıl hastasının yanlışlıkla taburcu edildiği Galler'de, yetkililer şaşkın 20 cariyesiyle lüks otele kapanan Kral yaptığıyla tartışma yarattı Trump, polis tarafından boğularak öldürülen George Floyd hakkında ilk kez konuştu Cilt bakım losyonlarındaki tehlike! Korkunç kareleri hemşire paylaştı İngiltere'de ilk kez başörtülü bir kadın hakim oldu