Koronavirüs karantinasından kaçanlar için yeni önlem: Elektronik kelepçe geliyor - Son Dakika

Koronavirüs karantinasından kaçanlar için yeni önlem: Elektronik kelepçe geliyor

27.09.2020 08:08

Türkiye'deki koronavirüs salgınında test sonucu pozitif çıkan ve evde karantinada olması gereken kişilerin dışarıya çıkmalarının önüne geçmek için elektronik kelepçe benzeri bir uygulama getiriliyor.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs hastalarının evdeki karantinadan kaçıp dışarıya çıkmalarının önüne geçmek için yeni bir proje hazırlığında. Buna göre bakanlık elektronik kelepçe benzeri bir sistem getirerek hastalara bileklik takacak ve evlerinden dışarı çıktıklarında sistem uyarı verecek.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'nın haberine göre; pozitif olup evinde karantinada kalması gerekirken dışarı çıkanlara yönelik yeni bir uygulamaya gidiliyor. Kesinlikle bileklik uygulaması yapılacak.

1. MODEL: MERKEZDEKİ ALARM ÇALACAK

Ancak bunun için iki farklı model var ve bunun hangisinde karar kılmaları gerektiği konusunu tartışıyor. İlki pozitif olan ve evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması…

2. MODEL: ÖNCE EVDEKİ SONRA MERKEZDEKİ ALARM ÇALACAK

İkinci model yine aynı mantıkla çalışıyor, ancak eve bir cihaz konuluyor, kişiyi bu cihaz takibe alıyor. İlkinde kişi dar bir alanda çıksa dahi alarm çalabildiği dikkate alınarak, eve bir kutu halinde ikinci cihaz konuluyor.

Daha bu kutudan belirlenen sınırlar aşıldığında cihaz alarmını çalarak uyarı veriyor, daha uzağa gittiğinde ise merkezdeki alarmı çalıştırıyor. Ayrıca bu kutu yerinden hareket ettirildiğinde de merkezi uyararak kişinin yerinden kıpırdatmasının önüne geçiyor.

Bakan Koca hangisinin daha faydalı olduğunu tespit ettiklerinde hazır olan uygulamanın kullanılmaya başlanacağını da açıkladı.

Koronavirüs karantinasından kaçanlar için yeni önlem: Elektronik kelepçe geliyor

Son Dakika Sağlık Koronavirüs karantinasından kaçanlar için yeni önlem: Elektronik kelepçe geliyor - Son Dakika

YORUMLAR (3)
  • dinçer: BOŞ BOŞ İŞLERLE UĞRAŞIYORSUNUZ... HASTANEDE TUTSANIZA KARDEŞİM BASBAR BAĞIRIYORSUNUZ AVRUPANIN EN İYİSİYİZ DİYE... TUTUN HASTANEDE... İNSANLAR NE ZAMAN EVLERİNE HAPİS OLDULAR Kİ ŞİMDİ OLSUNLAR... BİRSÜRÜ KOROMALI VAR SOKAKLARDA. KİMSE DURMAZ EVİNDE. BENİM KOMŞUM BİLE KARANTİNADA İKEN BAHÇESİNE YÜZLERCE MİSAFİR ALDI GEÇMİŞ OLSUNA GELDİLER... ŞİKAYET EDEMEZDİM NEDE OLSA 10 YILLIK KOMŞUMUZ. YANİ KİMSEYİ BÖYLE EVE KAPATAMAZSINIZ.ELEKTRONİK KELEPÇEYİ BAĞLAR SANDALYEYE SONRA YELKENLER FORA Cevap Yaz 2 4 Yayından Kaldır
  • ahmet: ÇOK İYİ OLDU EN AZINDAN UYMAYANLAR RAHAT DAVRANAMACAK İNSANLARIN SAĞLIĞIYLA OYNAMIYACAKLAR .... Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Erkek kardeşi tarafından öldürülen Melek Aslan'ın azmettiricisi Orhan Vatansever'in ifadesi ortaya çıktı TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama