Koronavirüs vakaları arttı, Bakan Koca korkutan verileri açıkladı! İşte il il yoğun bakım doluluk oranları - Son Dakika

Koronavirüs vakaları arttı, Bakan Koca korkutan verileri açıkladı! İşte il il yoğun bakım doluluk oranları

26.11.2020 07:49

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalarda; koronavirüs vakalarının son bir haftada yüzde 50 arttığını belirtti. Koca, kritik illerdeki yoğun bakım doluluk oranlarını da açıkladı.

Dün gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının ülkemizde son bir haftada yüzde 50 arttığını söyledi. Koca'nın yoğun bakım doluluk oranına ilişkin açıklamaları şöyle:

"SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZA DESTEK VERELİM"

"Altyapımızın gücü yanında her kapasitenin de bir sınırı vardır. Hiç kimse kendini mücadele sorumluluğu taşımaktan uzak görmesin. Hiç kimse 'Hasta olursam sağlık çalışanlarını tedavimi nasıl olsa yapar' kolaycılığına düşmesin. Sağlık personelimizin ailelerinin yanına döndüğünde yorgunluktan onlara ayıracak vakti kalmadığını unutmayalım. Sağlık ordumuz yıllık izinlerini bile kullanamamaktadır. Onlara destek verelim, kalabalıklardan uzaklaşalım, eş-dost-akraba ziyaretlerini erteleyelim. Yasakları beklemeden hayatımızı tanzim edelim.

"ZATÜRRE ORANI DÜŞTÜ"

Özellikle Türkiye'de vakaların bütün illerde neredeyse arttığını, ortalamanın üzerinde ciddi bir artış olduğunu, Mersin, Edirne, Kocaeli, Bursa, Kırşehir, Hatay, Osmaniye, Adana'nın yüksekliğini gösteren, pnömoni oranının düştüğünü hepsinde gördüğümüz. Tedaviyle her geçen gün zatürre oranını düştüğünü görüyoruz. Ama vaka oranının bütün illerde artışta olduğunu söyleyebilirim.

İLLERE GÖRE YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANLARI

İstanbul: Doluluk oranlarına baktığımızda, İstanbul'da yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70'lere dayanmış durumda. Bu oranın oldukça yükseldiğini, yer yer bazı hastanelerimizde yoğun bakım sorunu yaşandığını görüyoruz.

Ankara: Ankara'da ise servis doluluk oranı 62.3, yoğun bakım doluluk oranı 75.4. Ankara'da da yoğun bakım doluluk oranının arttığını görmüş oluyoruz. Yüzde 25 yatağın boş olduğu anlamına geliyor ama bu boşluğun sadece Covid hastaları için kullanılmayacağını bilelim. Çünkü bazı diğer hastalıkların da tedavisini yapıyoruz.

Bursa: Yüzde 75.8 doluluk oranı, servis doluluk oranı 64.2. Bursa'da şehir hastanesinin varlığı var olan hastayı tedavi etmede büyük kolaylık sağlamakta. Bursa'da özellikle son üç günden bu yana azalış dönemine girdiğini söyleyebilirim.

İzmir: Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76.6'ya kadar çıktı. İzmir deprem sonrası dönemde de giderek iki hafta sonrası artışın belirginleşti. Şu an İzmir'de ciddi anlamda vakalar arttı, bazı hastanelerde sorun yaşıyoruz.

Gaziantep: 3. pikini yaşıyor. 5-6 hafta önce bir pik yaşamıştı. O dönem vatandaşımızın da katılımıyla o dönemi başarıyla sonuçlandırmıştık. Son 2 haftadan bu yana Gaziantep'te önemli bir artış olduğunu görüyoruz. Yoğun bakım doluk oranı 73.1'e kadar çıktığını görüyoruz.

Kocaeli: Önemli oranda artışın olduğu bir ilimiz. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76.9, solunum cihazı doluluk oranı 40.6. Son beş günden bu yana Kocaeli'nde de artış hızının düştüğünü söyleyebiliriz"

Koronavirüs vakaları arttı, Bakan Koca korkutan verileri açıkladı! İşte il il yoğun bakım doluluk oranları

Son Dakika Güncel Koronavirüs vakaları arttı, Bakan Koca korkutan verileri açıkladı! İşte il il yoğun bakım doluluk oranları - Son Dakika


YORUMLAR (7)
  • yolcu: yoğun bakım fotoğrafları paylaşacağına gerçekleri söyle daha etkili olsun. olmazsa da olmaz kardeşim. bari sen hakkından çık. ama bugüne kadar söylediğin yalanlara kanan hastalara hakkını nasıl ödeyeceksin? Cevap Yaz 21 18 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Son Dakika: Türkiye'de 21 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 153 kişi vefat etti, 6 bin 289 yeni vaka tespit edildi Avrupa Parlamentosu, tutuklu Selahattin Demirtaş'ın salıverilmesini istedi Kız çocuğunun canlı yayında görüp tanıdığı cinsel saldırı şüphelisi, tutuklandı Yeşilçam'ın emektar ismi Oktay Yavuz, 78 yaşında hayatını kaybetti Otomobilin far bölümlerine ve yakıt deposuna gizlenmiş 4 kuzu ele geçirildi Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu Bulgaristan'daki taşkın Edirne'ye su maymunlarını getirdi