Koronavirüs zirvesinde Merkel ile Berlin Başbakanı Müller arasında 'döner' tartışması - Son Dakika

Koronavirüs zirvesinde Merkel ile Berlin Başbakanı Müller arasında 'döner' tartışması

17.11.2020 13:39

Almanya'da Başbakan Merkel ile eyalet başbakanları arasında dün düzenlenen koronavirüs zirvesinde döner tartışması yaşandı. Merkel'in "Kudamm'da çok sevilen döner büfesinin önündeki uzun kuyrukları da görüyorsunuzdur" demesi üzerine, Berlin Eyalet Başbakanı Müller, "Orada gece pizza ya da döner yiyene hiç rastlamıyorum" diye yanıt verdi.

Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında dün düzenlenen koronavirüs zirvesi sert tartışmalara sahne oldu. Video konferans sistemiyle gerçekleşen ve 5.5 saat süren toplantıda, Başbakan Merkel'in hazırladığı sert karantina önlemleri paketine eyalet başbakanları karşı çıktı.

TOPLANTIYA 'DÖNER' TARTIŞMASI DAMGA VURDU

Önlemlerin daha da sertleştirilmesini isteyen Başbakan Merkel'le Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller arasında döner kavgası yaşandı. Başbakan Angela Merkel, korona vakalarının yüksek olduğu Berlin'de insanların sosyal mesafe kuralını tam anlamadığına atıfta bulunmak için "Siz Berlin'de dolaşıyorsunuzdur herhalde. Kudamm'da çok sevilen döner büfesinin önündeki uzun kuyrukları da görüyorsunuzdur" diye çıkıştı. Berlin Eyalet Başbakanı Müller ise, "Ben akşamları Tiergarten'da dolaşıyorum ve orada gece pizza ya da döner yiyene hiç rastlamıyorum" diye cevap verdi.

MERKEL VE EYALET BAŞKANLARI ANLAŞAMADI

Hürriyet'in Bild gazetesinden aktardığı habere göre Merkel ile eyalet başbakanları, önlemlerin daha fazla sertleştirilmesi konusunda anlaşamadı. Zirveden sadece halka ortak çağrı çıktı. Ortak çağrıda insanlar özel eğlence ve gereksiz seyahatlerden tamamen vazgeçmeye çağrıldı. Özel buluşmaların ise sadece bir haneyle sınırlı kalması istendi. Yaşlı ve risk grubundaki insanların ziyaretinde aile fertlerinin korona belirtileri yoksa ziyaretin yapılması tavsiye edildi. Uzun süre geçerli olacak yeni korona önlemlerini karara bağlamak için ise Merkel ve eyalet başbakanları 25 Kasım'da tekrar toplanacak.

Koronavirüs zirvesinde Merkel ile Berlin Başbakanı Müller arasında 'döner' tartışması

Son Dakika Dünya Koronavirüs zirvesinde Merkel ile Berlin Başbakanı Müller arasında 'döner' tartışması - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Mesut'un imza töreninde kariyeriyle ilgili sorulan soruya verdiği cevap salondakileri coşturdu 6,5 ayda 41 kilo veren Damla Ersubaşı'dan estetik iddialarına yanıt Son Dakika: İstanbul'dan Rusya'ya giden kargo gemisi Beykoz açıklarında sürükleniyor Joe Biden yönetiminden Türk hamlesi! ABD'nin kritik bakanlıklarına 3 Türk kadın atandı Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış İbrahim Tatlıses ve Dilan Çıtak arasındaki buzlar eridi Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme Burak Yılmaz'ın sözlerine Mesut Özil'den yanıt: İnşallah Türkiye'yi güzel temsil eder