Kosova Başbakanı Kurti'nin öldürülen Sırp siyasetçi İvanoviç'i anması protesto edildi - Son Dakika

Kosova Başbakanı Kurti'nin öldürülen Sırp siyasetçi İvanoviç'i anması protesto edildi

23.01.2023 18:36

Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin öldürülen Kosovalı Sırp siyasetçi Olivier İvanoviç için yayımladığı anma mesajı, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) şehitlerinin çocukları tarafından protesto edildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti'nin öldürülen Kosovalı Sırp siyasetçi Olivier İvanoviç için yayımladığı anma mesajı, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) şehitlerinin çocukları tarafından protesto edildi.

Başkent Priştine'deki Başbakanlık binası önünde düzenlenen protesto gösterisinde, katılımcılar, Kurti aleyhinde sloganlar atarak, "Başbakan kanımıza basma, tarihi çarpıtmaktan vazgeç", "Başbakan suçluları yüceltme", "İvanoviç, Arnavutları öldürdü, onu affetme" yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteri organizatörlerinden Berat Bekiri, "Albin Kurti'nin yaptığı gibi pervasız ve tehlikeli siyasi açıklamalar, hakaretler muhalefetimiz ve istifa talebimizle karşılaşacaktır. Sabrını hep cehalet ve beceriksizlik olarak gördüğünüz bu halk yeterince gücendi." ifadesini kullandı.

Protesto gösterisine katılan Tefik Seydiu ise 14 Nisan 1999'da Mitrovica'nın Kovaçlar Caddesi'nde ailesinden 3 kişinin İvanoviç tarafından katledildiğini belirterek, "Başbakan, kahraman ilan ettiğiniz İvanoviç aleyhindeki ana tanık benim. Utanmalısın, özür dile." dedi.

Kurti, İvanoviç'in ölümünün 5. yılında yayımladığı anma mesajında, "İstikrarlı bir gelecek ve çok etnikli bir Kosova için çalışan biri olarak Oliver İvanoviç'in anısının canlı kalmasını diliyorum." ifadesini kullanmıştı.

İvanoviç'in ölümü

Kosova'daki "Özgürlük, Demokrasi ve Adalet" Halk İnisiyatifi Genel Başkanı Oliver İvanoviç, 16 Ocak 2018'de Kuzey Mitrovica'daki ofisi önünde uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Kosova'daki savaşta Sırp paramiliter grupların komutanlığını da yapan İvanoviç, savaşta Arnavut sivillere yönelik işlenen suçlar nedeniyle 2016'da 9 yıl hapse mahkum edilmişti.

Yüksek Mahkeme ise 2017'de bu kararı bozmuş, İvanoviç'in yeniden yargılanmasına hükmetmişti.

İvanoviç, öldürülmeden önce tutuksuz yargılanıyordu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu: 'Kosova'ya ilişkin tavrımız (tanımama) net ve değişmezdir' Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu: 'Kosova'ya ilişkin tavrımız (tanımama) net ve değişmezdir' Tolunay Kafkas'ın vedası yaradı! Ümit Milli Takım, Kosova karşısında şov yaptı Tolunay Kafkas'ın vedası yaradı! Ümit Milli Takım, Kosova karşısında şov yaptı Tolunay Kafkas gitti, şaha kalktılar! Ümit Milli Takım, Kosova'yı 4 golle geçti Tolunay Kafkas gitti, şaha kalktılar! Ümit Milli Takım, Kosova'yı 4 golle geçti

Son Dakika Güncel Kosova Başbakanı Kurti'nin öldürülen Sırp siyasetçi İvanoviç'i anması protesto edildi - Son Dakika


Advertisement