Kosova'da Sınır Kapılarında Eylem Duyurusu Hükümeti Hareketlendirdi - Son Dakika

Kosova'da Sınır Kapılarında Eylem Duyurusu Hükümeti Hareketlendirdi

12.01.2012 19:42
Kosova'da Sınır Kapılarında Eylem Duyurusu Hükümeti Hareketlendirdi, System.String[]

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, "Vetevendosye Hareketi"nin Sırp mallarına tepki olarak 14 Ocak'ta yapacağı Merdare ve Delu İ Barl sınır kapılarını kapatma eylemi çağrısına tepki gösterdi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi, Vetevendosye (Kendin Karar Al) hareketinin Sırp mallarına tepki olarak 14 Ocak'ta yapacağı Merdare ve Delu İ Barl sınır kapılarını kapatma eylemi çağrısına tepki göstererek, "Bu geç kalınmış vatanseverliktir. Bu eylem Sırplar'ınki ile benzeşir ki, bu da yanlıştır" dedi.

Hükümetin yaptığı olağanüstü toplantının ardından konuşan Başbakan Haşim Taçi, "Bu protesto gösterisi, geç kalınmış vatanseverliktir. Vatanseverlik sınır ve yolların kapatılması değil, Kosova Anayasası ve yasalarına saygı göstermektir. Kosovalıların bu protesto çağrısına olumlu cevap vermeyeceğine inanıyorum. Kosova'da yönetim şiddet kullanılarak değil, vatandaşların oylarıyla kazanıldı. Bu eylem Sırplarınki ile benzeşir ki bu da yanlıştır. Vetvendosye bu eylemden vazgeçmelidir" dedi.

İçişleri Bakanı Bayram Rexhepi ise eylemcilerin sınır kapılarına geçişine izin verilmeyeceğini, gerekirse güç kullanılacağını söyledi.

"Vetvendosye Hareketi" tarafından yapılan yazılı açıklamada, meclisin kararına saygı duymayan bir başbakanın anayasa ve yasalardan söz edemeyeceği, polis müdahalesine rağmen eylemlerini gerçekleştirecekleri duyuruldu. Eylemle ilgili olarak Kosova geneline Vetvendosye hareketi üyelerince afişler asıldı. Afişlerde eylemin 14 Ocak Cumartesi günü saat 13.00'te yapılacağı bildirildi.

Kosova'da Sınır Kapılarında Eylem Duyurusu Hükümeti Hareketlendirdi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Kosova'da Sınır Kapılarında Eylem Duyurusu Hükümeti Hareketlendirdi - Son Dakika Dünya


Son Dakika

G.Saray Falcao'yu satarsa, bonservisinin yüzde 60'ı Monaco'ya verilecek Son Dakika! Büyükçekmece'de düşen eğitim uçağını kullanan pilotaj öğrencisi hayatını kaybetti Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sinop'ta S-400'lerin test edildiğini doğruladı Esir alınan Ermeni askerden olay itiraf: PKK Karabağ'da savaşıyor, askerler aylık 600 dolar maaş alıyor Çiftçi ve hayvancılık destek ödemeleri bugün hesaplarda olacak 3 gün zorlama hapis cezası alan fenomen Sinem Umaş, emniyete teslim oldu Eşi için aldığı cipin hasar kayıtlı olduğunu öğrenince aracı bayi önünde yakmaya kalktı Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından İstanbul'da uzun test kuyrukları oluştu