Kosova'da Sünnet Çocukları Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni Ziyaret Etti - Son Dakika

Kosova'da Sünnet Çocukları Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni Ziyaret Etti

Kosova'da toplu sünnet edilen çocuklar yüzyıllardır devam eden gelenek kapsamında Priştine yakınlığındaki Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni ziyaret etti.

Kosova'da Sünnet Çocukları Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni Ziyaret Etti, System.String[]

Kosova'da toplu sünnet edilen çocuklar yüzyıllardır devam eden gelenek kapsamında Priştine yakınlığındaki Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni ziyaret etti.


Kosova'da sünnet edilecek çocukların erkekliğe ilk adımını atmadan önce Priştine yakınlığındaki Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi'ni ziyaret etmesi geleneği bozulmadı. Yüzyıllardır devam eden gelenek çerçevesinde İstanbul "Eyüp Sultan Vakfı'nın girişimiyle sünnet ettirilen çocuklar, sünnet öncesinde Sultan Murat Türbesi'ni ziyaret etti. Sünnet öncesinde çocukların bu ziyareti, mübarek Ramazan ayı olması vesilesiyle ayrı bir anlam kazandı. Çocuk sesleriyle şenlenen Sultan Murat Türbesi'nin bahçesi, Kosova'nın farklı yerlerinden gelen sünnet çocuklarına ev sahipliği yaptı.


"Candan teşekkür ediyoruz"


Toplu sünnet şölenine katılan 50 çocuğa, mutlulukları gözlerinde okunan velileri eşlik etti. Hala 1 buçuk yaşına basmamış olan çocuğunu sünnet ettirecek olan Selvete Berisha, hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını belirterek, "Bize bu mürüvveti yaşatanlara candan teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir organizasyon. Burada hem çocuklarımıza dualar okuyacağız, hem de çocuklarımızla birlikte mutluluğu paylaşacağız" dedi.


"Babaanne olarak çok mutluyum"


Kosova'nın Vıçıtırın şehrinden gelen ve iki torunun sünnet şölenine katılan Sadiye Lapaştitsa ise, "İki torunum sünnet olacak. Çok mutluyum, Allah razı olsun sebep olanlara. Genelde Sultan Murat Türbesi'ne bizim çocuklar sünnet öncesinde gelirler. Ziyaret gibi, gelenek gibi. Babaanne olarak çok mutluyum" ifadelerini kullandı. Aydın Lapaştitsa da bu organizasyona katkıda bulunan herkese teşekkürlerini ifade ederek, "Bugün mutlu günümüz. İki oğlumu sünnet ettireceğim. Türbeye geldik, bu bir aile geleneği. Her zaman böyle geliriz. Oğullarımız ergenliğe ilk adımını atıyor" dedi.


"Çocuklar ve ailelerinin gayet mutlu"


Unutulmaz günlerden birini yaşayan çocuklar, toplu fotoğraf çektirdi. Sultan Murat Türbesi'nde dua okuyan "Eyüp Sultan Vakfı kurucu üyesi Enver Yanova, İstanbul'da sünnet hazırlıkları çerçevesinde çocukları Eyüp Sultan Camii'ne götürdüklerini, caminin ziyaret edildiğini ve dualar okunduğunu belirterek, bu geleneğin burada Sultan Murat Türbesi'nde devam ettirmeyi arzuladıklarını söyledi. Yanova, burada çocuklar ve ailelerinin gayet mutlu olduklarını kaydetti.


Kosova'da 12 yıldır iftar çadırları kuran "Eyüp Sultan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Emre Yanova, bu sene sünnet şöleni organize ettiklerini, yaklaşık 50 çocuğu sünnet ettirdiklerini belirtti. İhtiyaç sahibi çocukları sünnet ettirdiklerine işaret eden Yanova, "İstanbul'da sünnet ettirmeden önce Eyüp Sultan Camii'ne götürüp dua ederiz. Burada Kosova'da Sultan Murat Hüdavendigar'ın türbesine gelip dualarımızı yaptık, biz bunu gelenek haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu sene 50 kişiyle başladık inşallah seneye 100, 200, 300 kişiye varır, bu şekilde artırarak devam etmek istiyoruz" şeklinde konuştu.


Daha sonra çocuklar için başkentte açılan dev iftar çadırında, sünnet töreni çerçevesinde eğlence programı düzenlendi. Sünnet çocukları ünlü çocuk karakterlerinin şarkıları ve dansları eşliğinde bol bol eğlendi. - PRİŞTİNE


Son Dakika

Eleştirilerin odağındaki DSÖ'den geç gelen "açık alanlarda maske kullanılsın" önerisi İngiltere'de mide ilacı koronavirüs hastalarında iyileşme belirtisi gösterdi Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Sunni, zafer ilan etti: Hafter'in macerası resmen sona erdi Bilim Kurulu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sokağa çıkma kısıtlamasını kaldırmasına ilk yorum Acemi askere zorbalık yapan usta askerler hakkında Bakan Akar'ın talimatıyla inceleme başlatıldı Rusya'dan, 8 savaş uçağı gönderdiği Hafter için itiraf! Türklerin gücünü kabullendiler Ankara-Sivas arasını 2 saate indirecek YHT hattı yıl sonunda hizmete açılacak Irak'ta salgının başından bu yana bir günde görülen en yüksek vaka kaydedildi 22'lik genç, aşkına karşılık vermeyen 2 çocuk annesini bıçaklayarak öldürdü George Floyd protestolarına katılan eylemciler, polisi ateşe verdi Zeynep'in katili milli boksörün ifadesi ortaya çıktı: Şüphelendiren hareketler yapıyordu Erkek arkadaşından hamile kalan vicdansız anne doğurduğu bebeğini 3'üncü kattan aşağı attı İçişleri Bakanlığı paylaştı! İşte polis ile bekçilerin yetki karşılaştırması Suudi Arabistanlı bir baba, bebeğine kum yedirdi Siirt'te PKK operasyonu nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi