Son Dakika Haberleri: Kosova'daki Şeb-i Arus Töreni Büyük İlgi Gördü

Kosova'daki Şeb-i Arus Töreni Büyük İlgi Gördü

8 yıl önce

Mevlana'nın 738.ölüm yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen Şeb-i Arus programı geniş bir katılımla gerçekleşti.

Kosova'daki Şeb-i Arus Töreni Büyük İlgi Gördü, System.String[]
Mevlana'nın 738. ölüm yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen Şeb-i Arus programı geniş bir katılımla gerçekleşti.

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi, Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile Priştine Gerçek Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen program büyük ilgi gördü. Gösteriye, Kosova'da görev yapan Türk Polis Kontenjan Başkanı Hilmi Aslan, TİKA Kosova Temsilcisi Adem Urfa, Priştine Belediyesi yetkilileri ile çeşitli kurum ile kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ, Kosova'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını, burada yeniden Mevlevi kültürünü, Mevlevi felsefesini yaşatmayı arzuladıklarını belirtti. Şeb-i Arus lügat manasının düğün gecesi anlamına geldiğini kaydeden Özbağ, "Mevlânâ Celaleddin-i Rumi kendi ölümüne rabbine duyduğu aşktan dolayı sevgiliye kavuşma yani düğün gecesi demiştir" ifadesini kullandı. Özbağ, "Hz. Mevlana Allah'ı öylesine sevmiştir ki, onun aşkı Allah aşkıdır. Bizi Allah'a olan ibadetimiz, muhabbetimiz, sevgimiz, cennet sevgisi için değil, cehennem korkusu için değildir." dedi.

Konuşmanın ardından Mustafa Özbağ'ın nezaretinde Mevleviler sema gösterisi yaptı. Muhteşem sema gösterisinin sonunda semazenler uzun süre alkışlanırken program dualarla sona erdi.

5 ŞEHİR 5 SEMA

Bursa Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Asbaşkanı Ömer Eser de Bursa'da her akşam sema coşkusu yaşatan tek dernek olarak, 5 şehir 5 sema sloganıyla yola çıktıklarını, Kosova'ya da bu sloganı gerçekleştirmek üzere geldiklerini söyledi. Eser, gecenin düzenlenmesinde büyük katkıları olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a da teşekkür etti.Türkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Çankırı'da Bulunan 5 Bin Yıllık Mağara, Türkiye'nin 400 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Rezerve Sahip

16 Yaşındaki Kız "Gitmek İstemiyorum" Dese de İcra Memurları Zorla Anneyle Görüştürdü