Son Dakika Haberleri: Kosova'ya Yatırım Daveti

Kosova'ya Yatırım Daveti

10 ay önce

Kosova Priştina Üniversitesinden Denizli'ye gelen heyet, Çal'daki yatırımcıları tarım ve bağcılık konusunda ülkelerine yatırıma davet etti.

Kosova'ya Yatırım Daveti, System.String[]
Kosova Priştina Üniversitesinden Denizli'ye gelen heyet, Çal'daki yatırımcıları tarım ve bağcılık konusunda ülkelerine yatırıma davet etti.

Priştina Üniversitesi Fizyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Lindita Rugova ve beraberindeki heyet, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan'ı ziyaret etti.

Belediye Başkanı Akcan, Kosova ile Türkiye arasında kardeşlik bağı olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin daha da artması gerektiğini ifade etti.

Romanya, Ukrayna, Özbekistan, Gürcistan, Rusya gibi ülkelerde çok sayıda Çallının gıda üretimi ve satışı yapan iş yerleri açtıklarını dile getiren Akcan, "Çallı iş adamlarının Kosova'ya bağcılık ve şarapçılık konusunda yatırım yapmaları isteniyor. Yatırım düşüncesi olan iş adamlarımızı Kosova'ya yönlendireceğiz. Kosova'yı ihracatta üst olarak kullanabiliriz." diye konuştu.

Prof. Dr. Rugova ise, Türk öğrencileri eğitim için Priştina Üniversitesine beklediklerini ifade ettiği konuşmasında, Kosova'da toprak ve su sıkıntısı olmadığını, yatırım için oldukça ideal bir ülke olduğunu söyledi.

Rugova, "Çal, şarapçılık ve tarım sektöründe oldukça gelişmiş. Tarıma ve şarap sektörüne yatırım için Kosova uygun bir yer. Kosova Eximbank'ta yatırımcılar için 700 milyon avro para bankada duruyor. Yatırımcılar için kredi de hazır." diye konuştu.

Çal'da üretilen üzümlerle şarap ihraç eden fabrikayı ziyaret eden Kosova heyeti, firmanın ihracat müdürü Ezgi Atılsın'dan bilgi aldı.

Kaymakam Yusuf Durani Dinç ile makamında görüşen Kosova heyeti, Apollon Lerminos Tapınağı ve bazı firmalara da ziyaretlerde bulundu."11 Kasım'da Kıyamet Kopacak" Deyip İstifa Eden Öğretmenden, Yeni Kehanet! ABD Enerji Bakanı'ndan Türk Akımı Projesi İçin Küstah Çıkış!

Hamas Saldırılara Karşılık Verdi, İsrail'i 200 Roketle Vurdu