Kovid-19 salgını uzaktan eğitimde yeni sistemlerin geliştirilmesini sağladı - Son Dakika

Kovid-19 salgını uzaktan eğitimde yeni sistemlerin geliştirilmesini sağladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üniversitelerin uzaktan eğitim konusunda yeni sistemler geliştirmesine vesile olduğunu belirtti.

Kovid-19 salgını uzaktan eğitimde yeni sistemlerin geliştirilmesini sağladı, System.String[]

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üniversitelerin uzaktan eğitim konusunda yeni sistemler geliştirmesine vesile olduğunu belirtti.

Karakaya, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 3 yıl önce geliştirdikleri Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi'nin (AYDEP), salgın sonrasında başlatılan uzaktan eğitimin temelini oluşturduğunu ifade etti.

Salgına olabildiğince hazırlıklı yakalandıklarını vurgulayan Karakaya, şimdiden kriz sonrasını değerlendirmeye başladıklarına işaret ederek, AYDEP Öğrenme Yönetim Sisteminin geliştirilmesine yönelik planlamalar yaptıklarını belirtti.

Kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze yapılamayan eğitimin aksamadan devam etmesini sağlayacak entegre eğitim modüllerinin geliştirilmesi konusunda proje çalışmalarına başladıklarını aktaran Karakaya, proje kapsamında iki farklı modülün geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

"Kovid-19 salgını uzaktan eğitimde yeni sistemlerin geliştirilmesini sağladı" sözlerini kullanan Karakaya, geliştirilecek olan "Uzaktan Canlı Eğitim Modülü" ve "Çevrimiçi Güvenli Sınav Modülü" sisteminin, özgün olarak geliştirilen ve kullanılmakta olan Ahi Yeterliğe Dayalı Eğitim Projesi'ne entegre edileceğine vurgu yaparak, bu öğrenme yönetim sisteminin salgın, doğal afet, ekonomik kriz gibi insan hareketliliğinin ve yüz yüze eğitimin kısıtlandığı durumlarda eğitimin aksamadan sürdürülmesine imkan sağlayacağını, modüllerin aynı zamanda eğitim amaçlı olarak tüm kurumlar tarafından da kullanılabileceğini ifade etti.

Bir taraftan mevcut sistemin küçük revizyonlarla kullanışlılığı sağlanırken diğer taraftan bu sistemi güçlü kılacak proje çalışması hazırlandığını aktaran Karakaya, AYDEP Öğrenme Yönetim Sistemini geliştirmeye yönelik mevzuat düzenlemesi, kalite güvencesi olarak AYDEP'in modüllerinin aktif edilmesi ve AYDEP sisteminin diğer kuruluşlara tanıtımı çalışmalarının başlatıldığını bildirdi.


Son Dakika

Cesur paylaşımların kraliçesi, file çorabıyla iç çamaşırsız poz verdi 56'lık Hülya, sporcu sütyeniyle ayna karşısında poz verdi Büşra Pekin, Şafak Sezer'in "Bir daha filmimde oynatmam" sözlerine cevap verdi 44 yaşındaki yıldız oyuncu güzelliği ile yıllara meydan okuyor Tatil sezonunu açan Serenay Sarıkaya bikinili görüntülendi Dünyanın en güzel kızı seçilmişti! Çocuk modele bir de şimdi bakın Hülya Avşar'dan İbrahim Tatlıses'i ağlatan sözler: Artık sahnelere dön, özledik Kasap Nusret Gökçe'nin kendisine ikizi kadar benzeyen kardeşi, görenleri şaşkına çevirdi "Fakirsin" dedikleri genç aşçıdan fenomenleri kıskandıracak başarı Dünyanın en genç milyarderinin serveti kurmaca çıktı Sevgilisini bıçaklama suçundan gözaltına alınan Hazal Mesudiyeli: Tarikata üye olmamı istedi, sonra da kendisini bıçakladı Esat Yontunç, 33 yıllık dostu Acun Ilıcalı'ya doğum günü sürprizi yaptı Oyuncu Fikret Kuşkan, sağlık sorunları nedeniyle Zalim İstanbul dizisinden ayrıldı "Sonumun Bergen gibi olmasını istemiyorum" diyen Yeliz Yeşilmen, şiddet sorularına cevap veremedi Naomi Campbell, metroda çıplak pozlar verdi