ABD'de koronavirüsün Güney Afrika mutasyonu tespit edildi - Son Dakika

ABD'de koronavirüsün Güney Afrika mutasyonu tespit edildi

28.01.2021 22:07

Güney Afrika'da ortaya çıkan ve mutasyona uğrayarak daha hızlı yayılan yeni tip koronavirüs tipine, ABD'de ilk kez Güney Carolina'da yaşayan 2 kişide rastlandı. Söz konusu hastaların Güney Afrika ile bir bağlantısı olmadığı ve yakın dönemde de seyahat yapmadıkları açıklandı.

Koronavirüsün yeni mutasyonları dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Kovid-19'un Güney Afrika mutasyonu ilk kez ABD'de görüldü. Güney Carolina eyaletinde yapılan Kovid-19 testlerinde, 2 yetişkin pozitif vakada Kovid-19'un Güney Afrika mutasyonu olan "B.1.351" türü tespit edildi.

Mutasyonun tespit edildiği vakalardan ilkinin, dün ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından onaylandığı, 2. vakanın ise eyalet halk sağlık merkezinde geçmiş son birkaç haftanın test sonuçlarının kontrolü sırasında tespit edildiği ifade edildi.

HASTALARIN GÜNEY AFRİKA İLE BİR BAĞLARI YOK

Güney Carolina Sağlık ve Çevre Kontrolü Departmanı (SC DHEC) tarafından yapılan açıklamada, her iki yetişkin vakanın bilinen bir seyahat geçmişi veya vakalar arasında bir bağlantısı olmadığı kaydedildi.

Kovid-19'un B.1.351 olarak da bilinen mutasyonu, virüsün diğer türlerine göre daha fazla bulaşıcı olması ve antikorlar tarafından sunulan bağışıklığa karşı daha dayanıklı olması ülke genelinde endişeye neden oldu.

SC DHEC'in geçici Halk Sağlığı Müdürü Dr. Brannon Traxler yaptığı açıklamada, "SARS-CoV-2 mutasyonunun eyaletimize gelişi, tüm Güney Carolina halkına bu ölümcül virüse karşı mücadelenin bitmiş olmaktan çok uzak olduğuna dair önemli bir hatırlatmadır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Kaliforniya Üçüncü Kurak Yılını Yaşıyor Kaliforniya Üçüncü Kurak Yılını Yaşıyor 'Beynimde çip var; Amerika beni dinliyor' diyen hasta, doktoru silahla tehdit etti 'Beynimde çip var; Amerika beni dinliyor' diyen hasta, doktoru silahla tehdit etti Rapor: ABD Ortadoğu'daki Savaşlarda Sivil Katliamları Yaptı Rapor: ABD Ortadoğu'daki Savaşlarda Sivil Katliamları Yaptı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de koronavirüsün Güney Afrika mutasyonu tespit edildi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş