Köylü Çocuklar Sinema ve Tiyatro ile Tanıştı - Son Dakika
Güncel

Köylü Çocuklar Sinema ve Tiyatro ile Tanıştı

Köylü Çocuklar Sinema ve Tiyatro ile Tanıştı

Mersin’de ’Umudumuz Çocuklar Projesi’ kapsamında kentin en ücra köylerindeki çocuklar sinema, tiyatro ve gölge oyunu ile tanıştırılıyor.

01.07.2015 15:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin'de 'Umudumuz Çocuklar Projesi' kapsamında kentin en ücra köylerindeki çocuklar sinema, tiyatro ve gölge oyunu ile tanıştırılıyor.

Mersin Sinema Derneği ile Mersin Tiyatrolar Derneği'nin birlikte hazırladığı 'Umudumuz Çocuklar Projesi' kapsamında unutulmuş, yolu dahi olmayan, daha önce tiyatro, sinema ya da sanatsal hiçbir etkinliğin yapılmadığı köylere gidilerek, tiyatro ve sinema gösterimleri yapılıyor. Projenin ilk uygulaması Mersin'in Mut ilçesine bağlı Ballı köyünde gerçekleştirildi. Kente 210 kilometre uzaklıktaki Ballı köyüne 4,5 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşan dernek üyeleri, burada çocuklarla bir araya geldi. Daha önce hayatlarında hiç sanatsal topluluk görmeyen köy halkı ise, şaşkınlıklarını gizleyemedi. Köylü çocuklar, ekibin sunumlarını heyecan ve ilgiyle izlerken hem eğlenme hem de öğrenme fırsatı buldular.

Mersin Sinema Derneği Üyesi Yasin Korkmaz, çocuklara sinema ve sinema ekipmanları hakkında bilgi vererek sorularını cevapladı. Dernek üyesi Hasan Topuz da çocuklara, 'Ali Baba ve Kırk Haramiler' adlı gölge oyununun gösterimini yaptı. Ardından kuklaların nasıl kullanıldığını öğrenen çocuklar, kendi oyunlarını sergiledi.

Mersin Sinema Derneği Başkanı Gürhan Ötün, daha önce tiyatro, gölge oyunu seyredemeyen ve bu tür aktivitelerde yer alamayan çocuklara ulaşmanın büyük gururunu yaşadıklarını belirterek, "Kendilerini unutulmuş hisseden bu köy halkı ve çocuklarına bunun böyle olmadığını göstermek ve onların her zaman yanlarında olduğumuz hissettirmek bizi çok mutlu etti. Bu proje bizim için bir başlangıçtı, bundan sonra Mersin'in her köşesine sanatı götüreceğiz" dedi.

Mersin Tiyatrolar Derneği Başkanı Deniz Sandalcı ise, sanatın aktif olduğunu, bu sebeple de salonlardan çıkarılarak yolu bile olmayan köylere gidebildiğini söyledi. Tarihinde ilk kez böyle bir etkinlikle karşılaşan köy halkının ve çocukların tepkisi ve sevinci karşısında duygulandıklarını belirten Sandalcı, projenin büyüyerek devam edeceğini, ulaşılmadık yer kalmamasını istediklerini ifade etti. - MERSİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Köylü Çocuklar Sinema ve Tiyatro ile Tanıştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement